Monstera deliciosa – ako sa o ňu starať?

Monstera obľúbená tropická rastlina, pochádzajúca zo Strednej Ameriky. Je známa svojimi prirodzene fenestrovanými listami, ktoré jej pomáhajú prežiť v džungli. Ide o nenáročnú rastlinu, ktorá prežije aj v neideálnych podmienkach.

Obsah článku:

  1. Základné infomrácie
  2. Aké su ideálne podmienky pre rast?
  3. Bežné problémy
  4. Rozmnožovanie

Základné informácie

Poznáme viacero druhov, ale 3 najznámejšie, ktoré sa pestujú ako izbové rastliny sú: Monstera deliciosa, Monstera adansonii a Monstera dubia. Monstera adansonii sa odlišuje od Monstery deliciosy tým, že má dlhšie, zužujúce sa listy. Narozdiel od Monstery adansonii, fenestrácie na listoch Monstery deliciosy rastú smerom k okraju a pri dozrievaní sa otvárajú.

Monstery sú súčasťou Araceae, čeľade Aroidov a sú jednými z mála aroidov, ktoré produkujú jedlé ovocie. Hoci zriedka kvitnú, dokážu produkovať jedlé ovocie v interiéri, ak im ponúknete ideálne podmienky. Monstery, podobne ako mnohé aroidy, boli botanickému svetu formálne predstavené až začiatkom 20. storočia.

Listy monstery deliciosy

Aké sú ideálne podmienky pre rast?

Svetlo

Darí sa jej na jasnom a nepriamom svetle. Neumiestňujte ju na priame slnko, pretože môže dôjsť k spáleniu listov.

Voda

Zalievajte každé 1-2 týždne, aby pôda medzi zálievkami preschla. Počítajte s tým, že pri silnejšom svetle, bude potrebné zalievať častejšie, ako pri slabšom.

Tip: Monstera prosperuje pri polievaní filtrovanou alebo odstátou vodou.

Pôda

Monstery majú rady substrát pre izbové rastliny obohatený o perlit a substrát pre orchidey, ktorý je vzdušný a dobre odvodňuje. Rastú na dne tropického dažďového pralesa a táto zmes napodobňuje zeminu, v ktorej prirodzene rastú.

Vlhkosť

Postačí normálna vlhkosť v miestnosti. Pokiaľ je to možné, Monstery preferujú vlhké podmienky. Zvážte použitie zvlhčovača vzduchu na zvýšenie vlhkosti v miestnosti. Ak si nechcete zadovážiť zvlhčovač, postačí lacnejší rozprašovač. To najmenej, čo môžete svojej rastline poskytnúť, je jej denné rosenie.

Teplota

Monstere deliciose sa najlepšie darí pri teplote 18 °C – 30 °C. Neodporúča sa jej pestovanie pri teplote nižšej ako 15 °C, pretože môže dôjsť k spomaleniu rastu.

Bežné problémy

Monstera je nenáročná rastlina a vo všeobecnosti nemáva problémy. Môžu sa však objaviť škodcovia. Ak sa objavia, ošetrite ich hneď týždenným sprejovaním prírodného pesticídu, napríklad neemovým olejom, a pravidelným utieraním listov jemnou handričkou.

Tip: Ak nemáte k dispozícii neemový olej, je možné použiť aj saponátový roztok zmiešaný s alkoholom.

Najčastejšie problémy:

Problém: Listy hnednú a na okrajoch sú vyschnuté.

Dôvod: Nedostatok vody.

Riešenie: Rastlinu poriadne zalejte vodou


Problém: Vädnúca rastlina a suchý substrát.

Dôvod: Nedostatok vody.

Riešenie: Rastlinu poriadne zalejte vodou


Príznak: Žltnúce listy alebo čierne stonky a mokrý substrát.

Príčina: Príliš veľa vody.

Riešenie: Znížte frekvenciu polievania kým substrát nevyschne.


Príznak: Poletujúce mušky v okolí substrátu.

Príčina: Príliš veľa vody.

Riešenie: Znížte frekvenciu polievania kým substrát nevyschne.

Tip: Ak spozorujete jeden z príznakov preliatia, odporúča sa vymeniť substrát za nový. Inak môžu korene odhniť.

Rozmnožovanie

Rozmnožovanie Monestery deliciosy nie je nič zložité. Budete potrebovať čisté(sterilné) nožnice, pohár s vodou na zakorenenie a miesto s jasným nepriamym svetlom.

Najprv odrežte list aj so stonkou pár cm pod kolienkom tak, aby mala stonka aspoň 1 vzdušný koreň. Potom umiestnite odrezok do pohára s vodou tak, aby boli vzdušné korene pod vodou. Pohár umiestnite na svetlé miesto a počkajte, kým nezačnú rásť korene(môže to trvať niekoľko týždov) Po tom, čo sú korene dostatočne dlhé(aspoň 8cm) odrezok zasaďte do čerstvej zeminy.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: