Kompletná starostlivosť o Monsteru Adansonii

Monstera adansonii, známa ako Monkey Leaf alebo Swiss Cheese Plant je pomerne známa izbová rastlina. Je veľmi obľúbená kvôli jej zaujímavým fenestrovaným listom, ktoré pripomínajú dierkovaný švajčiarsky syr. Pôvodom zo Strednej a Južnej Ameriky, je to tropická trvalka, ktorá sa bežne pestuje ako izbová rastlina. Rovnako ako Monstera deliciosa aj Monstera adansonii je popínavá a rýchlo rastúca. Je dôležité vedieť, že všetky časti Monstery sú toxické pre domáce zvieratá, preto buďte opatrní pri ich pestovaní v interiéri.

Ako sa starať o Monsteru Adansonii?

Listy monstery adansonii

Aj napriek jej komplexne vyzerajúcim listom je pestovanie Monstery adansonii pomerne jednoduché. Rozhodne ju zasaďte do kvetináča s drenážnymi otvormi. Zabránite tak hnitiu koreňov a úmrtiu rastliny. 

Použite kvalitný mix zeminy, ktorý je vzdušný a neudržuje zbytočne príliš veľa vody. Zabránite tak hnitiu koreňov, ktoré môže viesť k zahynutiu rastliny. Umiestnite rastlinu blízko okna, kde bude dostávať jasné, ale nepriame slnečné svetlo.

Zalievanie je najťažšia časť starostlivosti o Monstery. Majú rady trvalo vlhkú pôdu, ale nechcú byť rozmočené. Majú rady aj vysokú vlhkosť, ktorá môže byť obzvlášť náročná v zime, preto zvážte použitie zvlhčovača. 

Svetlo 

Vzhľadom na jej tropický pôvod, rastie najlepšie v jasnom ale nepriamom svetle. Zvykne sa jej dariť pod krytom veľkých stromov v džungli. Lístie sa môže ľahko spáliť, ak je dlho vystavené priamemu slnku. Ak sa priamemu slnečnému žiareniu nedá vyhnúť, obmedzte ho len na dve alebo tri hodiny ranného slnka.

Voda 

Tieto rastliny chcú byť neustále vlhké, ale nie premočené. Pred zalievaním Monstery strčte prst alebo špáradlo do pôdy asi 2-3 centimetre. Ak je pôda na dotyk takmer suchá, je čas rastlinu zaliať. Zalievajte, kým z drenážnych otvorov nádoby nezačne tiecť voda.

Pôda 

Rastlinka “Monkey Leaf” prosperuje v mixe zeminy na izbové rastliny, perlitu a zmesi na orchidey. Táto zmes je vzdušná a skvele odvodňuje. Je veľmi dôležité, aby korene rastliny neboli premočené a nedošlo tak k ich hnitiu. 

Teplota

Ideálne prostredie pre túto rastlinu je čo najpodobnejšie džungli. To samozrejme nie je jednoduché napodobniť. Nemusíte sa ale obávať, toto nie je najdôležitejší faktor pri pestovaní Monstery Adansonii. Ideálne teplota pre ich život je medzi 18 až 27 °C.

Pri teplote menej ako 18 °C sa výrazne spomalí jej rast a riskujete, že vaša Adansonia začne vädnúť a umiera na chlad.

Dokáže prežiť kratšie obdobia nižších teplôt, ale dlhšie vystavenie netoleruje a väčšinou končí smrťou rastliny.

Vlhkosť

Požiadavky na vlhkosť sú pri Adansonii o niečo vyššie ako u iných izbových rastlín. Keďže pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky, ktorá je na vlhkosť bohatá.

Miestnosť udržujte medzi priemernou alebo vysokou vlhkosťou, aspoň 60%. Ideálna vlhkosť je nad 90%, to sa ale dá dosiahnuť iba v skleníku.

Monkey Leaf vo všeobecnosti miluje vlhkosť a poďakuje sa Vám za ňu väčšími listami a rýchlejším rastom.

Tip: Pre zlepšenie vzdušných podmienok, používajte pravidelne zvlhčovač vzduchu, prípadne rozprašovač.

Hnojivo 

Po presadení rastliny počkajte, nehnojte štyri až šesť mesiacov. V zemine pre izbové rastliny sa zvyčajne nachádza hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Potom hnojte svoju rastlinku každý mesiac pomocou univerzálneho tekutého hnojiva. Odporúčanú dávku zrieďte ešte na polovicu.

Bežní škodcovia a choroby rastlín

Napadnutie škodcami nie je nič nezvyčané. Môže ísť o vlnatky, strapky, molice, pavúčiky prípadne roztoče. Našťastie sa týchto škodcov viete zbaviť netoxickým insekticídom alebo neemovým olejom. Okrem toho dávajte pozor na bežné choroby, ako je hniloba koreňov, múčnatka alebo pleseň.

Bežné problémy Monstery Adansonii

Keď sa pestuje v podmienkach, ktoré má rada, je jej pestovanie zvyčajne bez vážnych problémov. Ak sa stane, že jej neposkytnete vyhovujúce podmienky na život, je náchylná na niektoré z týchto problémov:

Žltnutie listov

Žltnutie listov je jedným z bežných problémov. Je to znak nadmerného alebo nedostatočného polievania. Väčšinou ide ale o nadmerné polievanie.

Oprava: Nepolievajte, kým vrchná časť pôdy nevyschne. A ak je vaša rastlina v plastovom kvetináči, skúste ju namiesto toho presadiť do hlinenej terakotovej nádoby. Ak je intenzita žltnutia listov príliš vysoká, je potrebné Monstere vymeniť substrát, aby nedošlo k odhnitiu koreňov.

Tip: Pri polievaní nejde o množstvo vody, ale o to, ako často to robíte. Monstera adansonii má rada, keď pôda zostáva mierne vlhká, ale to je všetko. Len trochu vlhká. Nie premočená.

Hnednutie listov

1. Hnedé konce a okraje listov môžu znamenať, že vaša Monstera adansonii dostáva príliš veľa priameho slnečného svetla. Popáleniny sa môžu prejaviť aj ako tmavé až čierne škvrny na listoch.

Oprava: Presuňte rastlinu trochu ďalej od okna.

2. Ďalšou možnosťou je, že dávate svojej Monstere príliš veľa alebo príliš málo vody. Skontrolujte pôdu. Je úplne vyschnutá alebo naopak príliš mokrá?

Oprava: Ak je pôda úplne suchá, poriadne ju zalejte. Ak je pôda premočená, dajte jej čas, aby ešte trochu uschla alebo substrát vymeňte. Uistite sa, že váš črepník má drenážne otvory a rastlina je v dobre priepustnej pôde. 

3. Treťou možnosťou je, že vaša rastlina nemá dostatok vlhkosti.

Oprava: Častejšie používajte rozprašovač alebo umiestnite do blízkosti vašej rastliny zvlhčovač vzduchu.

Tip: Pre zvýšenie vlhkosti nasypte do okrasného kvetináča 0,5 -1 cm kamienkov a položte na nich kvetináč s drenážnymi dierkami. V prípade terakotového kvetináča, nasypte kamienky do podmisky. Voda sa v nich po poliatí usadí a zvýši takto celkovú vlhkosť.Prečítajte si tiež

Listy caládia

Caladium – Starostlivosť, rozmnožovanie a problémy

Vďaka svojim rôznofarebným listom, ktoré môžu byť väčšie ako vaša ruka, sa Caladium stalo jednou z najvyhľadávanejších izbových rastlín. Kombinácia zelenej, červenej, bielej a ružovej spôsobuje, že je každý list jedinečne sfarbený. Keďže kaládium pochádza z južnej Ameriky, ide o tropickú rastlinu, ktorej sa darí v horúcom a vlhkom prostredí.

Ficus elastica

Ficus Elastica – Starostlivosť, druhy a problémy

Ficus elastica, bežne známy ako Figovník kaučukový, je nádherná tropická rastlina pochádzajúca z juhovýchodnej ázie. Na prvý pohľad zaujme svojimi veľkými oválnymi listami, ktoré vyrastajú z rovnej vertikálne rastúcej stonky do všetkých strán. V jeho prirodzenom prostredí dorastá až do výšky 30 metrov a listy môžu mať dĺžku až 30 centimetrov.

Philodendron pink princess

Philodendron Pink Princess – Starostlivosť a rozmnožovanie

Tieto listy môžu dorásť až do dĺžky 22 cm a šírky 12 cm. Ružová farba na listoch je spôsobená nedostatkom chlorofylu – chemickej látky, vďaka ktorej sú listy rastlín zelené. Je však potrebná aj určitá zeleň na listoch, aby rastliny mohli fotosyntetizovať. Chlorofyl pomáha vytvárať kyslík a glukózu pre zdravý rast.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: