Calathea – druhy, starostlivosť, rady a tipy

Calathea je veľmi populárna izbová rastlina, používaná na oživenie miestností. Narazíte na ňu nie len v domácnostiach, ale často aj v podnikoch, reštauráciách alebo aj v kanceláriách. Ide o druh rastliny, ktorá uprednostňuje skôr nepriame svetlo, čo znamená, že je ideálna do stredne presvetlených miestností. 

Zaujímavosť: V angličtine sa Calatheám často hovorí aj “prayer plant” teda modliaci kvet. Je to odvodené od ich večernej rutiny zatvárania sa. Zatvárajú sa tak, že sa listy zdvihnú dohora ako ruky pri modlení. 

Obsah článku:

  1. Druhy Calathey
  2. Ideálne podmienky na pestovanie
  3. Bežné problémy Calathey

Aké druhy Calathey poznáme?

Ako pre Calatheu vytvoriť ideálne podmienky?

Svetlo

Práve jej požiadavky na svetlo z nej robia atraktívnu voľbu pre miestnosti s nižším osvetlením. Je nutné poznamenať, že Calathea nemá rada priame slnko pretože môže listy bieliť. Calatheu sa snažte umiestniť tak, aby dostávala stredné až jasné nepriame svetlo. Dobrou pomôckou je, že čím je lístie Calathey tmavšie – ako napríklad Calathea Ornata – tým nižšie sú jej požiadavky na svetlo.

Voda

Všeobecne je odporúčané zalievanie v rozmedzí 1-2 týždňov. Záleží ale od umiestnenia rastlinky. Čím viac svetla dostáva, tým častejšie bude potrebné jej zalievanie. Pôda má byť z polovice vyschnutá. Odporúča sa polievať filtrovanou alebo odstátou vodou. 

Tip: Naplňte vodu do polievacej nádoby a nechajte odstáť 24 hodín. Týmto spôsobom sa zbavíte chlóru a môžete bezpečne polievať.

Pôda

Calathea obľubuje vlhkú ale nie mokrú pôdu. Odporúčame vzdušný mix zeminy pre izbovky, orchideovej kôry a perlitu. Do pôdy môžete pridať aj aktívne uhlie ako prevenciu pred hubovými ochoreniami. Uhlie skvele absorbuje nadmernú vlhkosť.

Teplota

Tak ako väčšina izbových rastlín, aj Calathea obľubuje teplotu v rozmedzí 18 – 30 °C. Teplotou nižšou ako 15 °C riskujete, že rastlina začne vädnúť a zomrie na chlad.

Vlhkosť

Calathey sú rady vo vlhkom prostredí, ale mnohé odrody zvládnu aj nižšiu úroveň vlhkosti. Dostačujúca vlhkosť je aj 50 %, ale lepšie sa jej darí pri 60% a viac.

Vlhkosť môžete zvýšiť použitím zvlhčovača vzduchu, prípadne pravidelným rosením rozprašovačom. Striekajte zdola nahor tak, aby sa voda neusádzala na hornej strane listov a nestekla dovnútra stopiek. 

Tip: Pre zvýšenie vlhkosti nasypte do okrasného kvetináča 0,5 -1 cm kamienkov a položte na nich kvetináč s drenážnymi dierkami. V prípade terakotového kvetináča, nasypte kamienky do podmisky. Voda sa v nich po poliatí usadí a zvýši takto celkovú vlhkosť.

Calathea v terakotovom črepníku

Bežné problémy Calathey

Calathea je nenáročná rastlina a vo všeobecnosti je bez škodcov. Ak by sa škodce náhodou objavili, odporúčame ich ošetriť týždenným striekaním neemovým olejom a utieraním listov. Neemový olej je prírodný pesticíd a je šetrnejší ako chemické prípravky. 

Tip: Ak nemáte k dispozícii neemový olej, postačí aj voda zmiešaná so saponátom a čistým alkoholom.

Stočené a vädnúce listy, suchá zmes

Dôvod: Nedostatok vody.

Riešenie: Rastlinu poriadne zalejte.

Zožltnuté listy

Dôvod: Príliš veľa vody.

Riešenie: Rastlinu nepolievajte pokým neuschne. Ak je premočená príliš, odporúča sa vymeniť substrát za nový, aby nedošlo k prehnitiu koreňov.

Škvrny na listoch

Dôvod: Plesňová infekcia alebo vodný kameň z vody z vodovodu. 

Riešenie: Použite destilovanú alebo odstátu vodu na polievanie. 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: