Ako sa starať o Fikus lýrovitý? Poradíme Vám

Fikus lýrovitý (anglicky – ficus lyrata) prezývaný aj “fiddle leaf” je nádherná izbová rastlina. Má veľké, silne žilnaté listy, ktoré rastú vzpriamene na vysokej stonke. Pochádza z tropických krajín, takže sa im najlepšie darí v teplých a vlhkých podmienkach. Keďže sa tieto podmienky ťažšie vytvárajú v miestnostiach, sú o niečo náročnejšie na pestovanie. Najlepšie urobíte, ak ho umiestnite na podlahu, aby mohol rásť do výšky. Vo vnútri dorastajú až do výšky 180 cm. Je nutné podotknúť, že fikus lyrata je jedovatý pre domáce zvieratá.

Ako zabezpečiť najlepšie podmienky pre Ficus lýrovitý?

Svetlo 

Fikusy si vyžadujú jasné, nepriame svetlo, pre ich rast a aby vyzerali čo najlepšie. Priame slnečné svetlo im môže spáliť listy, najmä ak sú vystavené horúcemu popoludňajšiemu slnku. Dôležitá je aj rotácia tejto rastliny. Fikusy majú tendenciu sa otáčať za svetlom a ak ich nebudete otáčať, začnú sa ohýbať. Ak teda chcete aby fikus rástol rovno, musíte ho z času na čas otočiť.

Voda

Fikusy obľubujú miernu vlahu v pôde. Ak nemá rastlina dostatok vody, jej listy začnú vädnúť a stratia svoju farbu. Ak na druhú stranu dostáva príliš veľa vody, začne zhadzovať listy a môžu jej odhniť korene. Toto môže viesť k úmrtiu. Počas vegetačného obdobia (od jari do jesene) zalievajte vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy (2-3 cm) suchá. Mimo vegetačného obdobia zalievajte o niečo menej.

Teplota

Ideálna teplota pre Fikus lyrata na život je 15 – 30 ºC. Pri teplote nižšej ako 15 stupňov sa výrazne spomalí rast a povedie to k úmrtiu rastliny.

Vlhkosť

Odporúčaná úroveň vlhkosti v miestnosti by mala byť medzi 30 a 65%. Ak potrebujete zvýšiť vlhkosť, používajte denne rozprašovač vody. Prípadne môžete siahnuť po zvlhčovači vzduchu. 

Tip: Pre zvýšenie vlhkosti nasypte do okrasného kvetináča 0,5 -1 cm kamienkov a položte na nich kvetináč s drenážnymi dierkami. V prípade terakotového kvetináča, nasypte kamienky do podmisky. Voda sa v nich po poliatí usadí a zvýši takto celkovú vlhkosť.

Pôda

Fiddle leaf obľubuje vlhkú ale nie mokrú pôdu. Odporúčame vzdušný mix zeminy pre izbovky, orchideovej kôry a perlitu. Do pôdy môžete pridať aj aktívne uhlie ako prevenciu pred hubovými ochoreniami. Uhlie skvele absorbuje nadmernú vlhkosť.

Ficus lyrata

Škodcovia a choroby Ficusu

Tento druh rastlín nezvykne mať vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Môžu byť náchylné na roztoče, vodný kameň a bakteriálne alebo hubové choroby. Pri týchto problémoch si môžete všimnúť poškodenie listov, ako napríklad škvrny, ako aj iné malé nedokonalosti na listoch. Vyriešte problém čo najskôr vhodným postrekom na škodce prípadne neemovým olejom. Uistite sa, že vaša rastlina má primeranú cirkuláciu vzduchu a nesedí v príliš vlhkých podmienkach, čo pomôže predísť budúcim problémom.

Najčastejšie problémy Fikusu Lýrovitého

Fiddle leaf môže byť citlivý na svoje prostredie a zalievanie, takže keď niečo nie je v poriadku, spoznáte to podľa správania sa listov. Rastline sa môžu vytvárať škvrny na listoch alebo môžu listy opadávať. Dávajte si pozor na prvé príznaky.

Zhadzovanie listov

Keď Ficus lyrata začne strácať lístie, je to vo všeobecnosti znakom toho, že je rastlina buď preliata alebo má málo vody. Problémom môže byť aj to, že je rastlina vystavená extrémnym teplotným zmenám, ktoré môžu spôsobiť, že lístie opadne. Presuňte fikus ďalej od radiátora, klímy alebo okna, ktoré mávate otvorené. Zalievanie trochu obmedzte, aby pôda nebola nikdy premočená iba mierne vlhká.

Hnedé škvrny na listoch

Ak sa na listoch objavia tmavohnedé škvrny alebo hnednúce okraje, rastlina môže trpieť hnilobou koreňov z toho, že je príliš preliata. Skontrolujte korene, či nie sú hnedé a zhnité. Odrežte škvrnité listy a jemne odrežte aj zhnité časti koreňov. Odporúčame fiddle leaf presadiť do nového substrátu. 

Hnedé škvrny môžu ešte znamenať, že rastlina zažíva nadmerné teplotné výkyvy. Skontrolujte, či v okolí fikusu nie sú miesta s prievanom alebo vykurovacie či chladiace jednotky prípadne vetracie otvory a presuňte rastlinu na teplejšie miesto.

Vybielené listy

Ak vidíte svetlohnedé alebo vybielené škvrny na povrchu listov, rastlinka je pravdepodobne vystavená prílišnému priamemu svetlu. Toto sa nazýva spálenie listov slnkom.. V prípade ficusu môžete listy orezať ostrými nožnicami. Určite ho premiestnite tak, aby nebol v blízkosti priamych a ostrých slnečných lúčov.

Žltnúce listy

Ak nové listy žltnú, môže ísť o bakteriálny problém. Na záchranu rastliny môže byť už neskoro. Skúste však odrezať postihnuté listy a presadiť rastlinu do čerstvej pôdy.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: