Čo je vlnatka a ako sa jej zbaviť?

Vlnatky sú biele škodce o veľkosti približne 2-3mm, ktoré okrem záhradných rastlín napádajú aj izbové rastliny. Ich svetlé sfarbenie a výzor pripomína rozstrapatenú vlnu. V štádiu nymfy sa pohybujú voľne, aby našli miesto na kŕmenie a potom sa takmer nepremiestňujú.

Životný cyklus vlnatiek

Dospelé jedince kladú vajíčka pod listami rastliny. Samičky vlnatky uhynú krátko po nakladení niekoľkých stoviek vajíčok v priebehu dvoch týždňov (300 – 600 vajíčok) uhynú. Nymfy sa vyliahnu približne po 1-3 týždňoch a chodia po rastline, aby našli vhodné miesto na kŕmenie. V dospelosti sa už hýbu oveľa menej.

Ako spoznať vlnatky

Vlnatky sa živia šťavou z rastlín a vylučujú látku, ktorá zanecháva na rastline lepkavé škvrny. To je jeden zo znakov, že vlnatka zamoruje vašu rastlinu. Môžete ich tiež vidieť ako ploché alebo zaoblené biele „chrasty“ na rastline. Na týchto miestach si môžete všimnúť aj mravce konzumujúce lepkavú látku, ktorú vlnatky vylučujú. Týmto spôsobom pomáhajú chrániť vlnatky v symbiotickom vzťahu.

Ako sa zbaviť vlnatiek krok za krokom:

Krok č. 1

Namočte vatovú tyčinku alebo tampón do alkoholu a odstráňte nimi všetky viditeľné vlnatky. Na čistenie listov použite tapmón a na čistenie medzier a záhybov vatovú tyčinku.

Krok č. 2

Zmiešajte 1 šálku čistého alkoholu s niekoľkými kvapkami saponátu a 1 litrom vody. Nalejte roztok do rozprašovača na vodu.

Krok č. 3

Postriekajte celú rastlinu, nielen tam, kde sú viditeľné vlnatky. Dobre postriekajte vrch aj spodok listov a stonky.

Tieto kroky opakujte raz alebo dvakrát týždenne, kým problém nezmizne.

Tip: Ak hore spomínaný postup nezabral a problém s vlnatkami stále pretrváva, odporúča sa vymeniť substrát, umyť korene a použiť insekticíd.

12 myšlienok na “Čo je vlnatka a ako sa jej zbaviť?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: