Strapky – ako ich rozpoznať a ako sa ich zbaviť?

List napadnutý strapkami

Tak ako pri iných škodcoch, aj pri strapkách je dôležité všimnúť si ich skôr, než bude ťažké sa s nimi vysporiadať. Existuje mnoho druhov strapiek. Niektoré sa živia listami, kvetmi, pukmi a iné zas ovocím. Poškodenie listov sa môže prejaviť bielymi alebo striebornými pruhmi. Listy, ktoré sú silno napadnuté strapkami, môžu byť striebristé a časom hnednú. Občas môžete spozorovať aj čierne čiastočky na listoch, ide o ich výkaly. 

Životný cyklus strapiek

Strapky kladú vajíčka na samotnú rastlinu. Tie sa potom vyliahnu a mladé strapky, nazývané nymfy, padnú do pôdy. Akonáhle sú v pôde, zakuklia sa a vychádzajú až ako dospelé strapky. Cyklus sa potom opakuje.

Ako sa strapiek zbaviť?

Ak sa chcete zbaviť strapiek, prvým krokom by malo byť poriadne osprchovanie rastliny vodou, čím sa strapky odplavia. Dbajte ale na to, aby ste nepremočili pôdu a voda z nej odtiekla. Ak nie je možné rastlinu osprchovať kvôli jej veľkosti, použite rozprašovač a handričku z mikrovlákna. Nastriekajte a dôkladne utrite každý list

Po očistení vodou použite prípravok na škodce alebo prírodný neemový (nimbový) olej. Neemový olej je prírodný pesticíd, ktorý sa používa už stovky rokov na izbové rastliny. Najlepšie zo všetkého je, že je netoxický pre zvieratá a mnoho užitočného hmyzu. Pred použitím zmiešajte neemový olej s vodou a aplikujte ho na rastlinu pomocou rozprašovača. Nechajte 5-10 minút účinkovať a potom listy utrite.

Pri vážnom zamorení, kde neemový olej nepomôže, je chemický prípravok lepšou voľbou. Keď sú na rastline stále škodce, aplikujte dôkladne na všetky povrchy rastliny a opakujte pravidelne každých 10 dní, kým už neuvidíte žiadne strapky. 

Pozor – insekticíd by sa mal aplikovať až večer alebo keď je rastlina mimo priameho slnka, pretože slnečné svetlo v kombinácii s insekticídom môže rastlinu spáliť.

10 myšlienok na “Strapky – ako ich rozpoznať a ako sa ich zbaviť?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: