Zamioculcas – nenáročná izbovka na starostlivosť

Zamioculcas zamiifolia, v angličtine známy aj ako ZZ plant, je nenáročná izbová rastlina. Vyznačuje sa oválnymi, lesklými a širokými listami, ktoré rastú smerom nahor. Kvôli sýtej farbe a lesku listov, sa môže zamioculcas niekedy javiť ako umelý. ZZ plant je pomaly rastúca rastlina, ktorú nie je nutné často presádzať. Ak sa zamioculcas rozhodnete presadiť, urobte tak na jar alebo v lete, keď je vo fáze aktívneho rastu. Táto rastlina je mierne toxická pre ľudí a zvieratá.

Zaujímavosť: okrem Zamioculcasu Zamiifolia poznáme aj Zamioculcas Raven, ktorý je oveľa tmavší a Zamioculcas Zenzi, ktorého stonky sú hrubšie.

3 spôsoby ako rozmnožiť zamioculcas

Poznáme tri spôsoby rozmnožovania zamioculcasu: delením hľúz, stonkovými odrezkami a listovými odrezkami

Rozmnožovanie delením hľúz

Tento spôsob je najjednoduchší – pri presádzaní hľuzy jednoducho oddeľte a umiestnite ich do samostatných črepníkov.

Rozmnožovanie stonkovými odrezkami 

Ak sa rozhodnete zamioculcas rozmnožiť odrezkami stoniek, potrvá to dlhšie, ako rozmnožovanie delením hľúz. Pravdepodobne budete musieť čakať šesť až deväť mesiacov, kým začnú rásť nové výhonky.

Použite sterilné a ostré nožnice na odstrihnutie odrezku. Odoberte odrezok zo zrelej rastliny, ktorý má aspoň dva listy a časť stonky. Zasaďte stonku do kvetináča s dobre priepustnou zmesou pôdy. Nádobu s odrezkom umiestnite na teplé miesto, ktoré počas dňa dostáva jasné ale nepriame svetlo.

Rozmnožovanie listovými odrezkami

V prípade, že zvolíte rozmnožovanie odrezkami listov, budete potrebovať dospelé zelené listy, ostré nožnice a menšiu nádobku na listy. Tento spôsob trvá podobne dlho, ako pri rozmnožovaní odrezkami stoniek.

Sterilnými ostrými nožnicami odstrihnite listy čo najbližšie k stonke. Listy vložte do nádoby s vodou ktorá je naplnená do výšky 1 – 1,5 cm stopkou dole. Listy by mali stáť vo vode kolmo. Počkajte, kým sa na stopke nevytvoria malé hľúzky, z ktorých vyrastú korene. Keď z hľúz vyrastú korene, listy zasaďte do pôdy kolmo tak, aby trčala zhruba polovica listu. Nezľaknite sa keď list odhnije, hľuza z ktorej vysratú nové výhonky zostáva zachovaná.

Tip: Odporúča sa čerstvo odstrihnuté listy nechať aspoň 24 hodín odpočívať na podložke pred tým, ako ich vložíte do vody. 

Ako zvládnuť starostlivosť o zamioculcas?

Svetlo

Zamioculcas dokáže pomerne dobre zvládať slabé svetlo. Vďaka tomu je ZZ plant skvelým kandidátom do tmavších bytov, kancelárií, okien, ktoré majú veľa tieňa od stromov alebo do akejkoľvek miestnosti, ktorá by potrebovala trochu oživiť.

Neuvažujte iba o tmavých miestach. Aj keď si zamioculcas poradí so slabým osvetlením, lepšie sa mu bude dariť v nepriamom jasnom svetle, kde uvidíte najintenzívnejší rast. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu a váš zz plant bude spokojný.

Voda

Nakoľko zamioculcas rastie z podzemných hľúz podobným zemiakom, skvele v nich dokáže udržiavať vodu. Z tohto dôvodu nebudete musieť rastlinu zalievať veľmi často. Počkajte so zalievaním, kým pôda úplne nevyschne. Na svetlom a teplom mieste zalievate každé 2-3 týždne. Na tmavšom a chladnejšom mieste skôr každých 4-6 týždňov. Zalievanie veľmi závisí od množstva svetla a veľkosti vašej rastliny.

Nezabudnite použiť črepník s drenážnymi otvormi, aby všetka prebytočná voda okamžite odtiekla. Zabránite tak prehnitiu koreňov z dôvodu príliš mokrej pôdy.

Tip: Ak si nie ste istí, či váš zz plant potrebuje vodu, je lepšie ešte pár dní počkať. Vždy je lepšie polievať menej, ako príliš veľa.

Pôda

Pre váš zamioculcas zabezpečte dobre priepustnú pôdu, aby korene neboli stále vlhké a predišli ste ich hnilobe. Skvelý je mix zeminy pre izbové rastliny, perlitu, orchideovej kôry a trocha aktívneho uhlia. Použite črepník s drenážnymi otvormi, prípadne terakotový črepník pre lepšiu drenáž. 

Hnojenie

Zamioculcas vo všeobecnosti nepotrebuje hnojivo na to, aby rástol. Ak sa ale rozhodnete hnojiť, postačí klasické hnojivo na izbové rastliny 1-2 krát v sezóne rastu (jar/leto).

Vlhkosť

Tento druh rastlín si vyžaduje klasickú izbovú vlhkosť. Nemusíte ju nijako zvyšovať ani rozprašovačom, ani zvlhčovačom vzduchu.

Teplota 

Postačí bežná izbová teplota v rozmedzí od 15 – 30 ºC. Nebude sa mu veľmi dariť v teplote nižšej ako je 15 ºC. Preto ho umiestnite ďalej od okien, ktorými vetráte.

Zamioculcas zamiifolia v črepníku
Zamioculcas zamiifolia v črepníku

Bežné problémy

Najčastejšími problémami, s ktorými sa pri pestovaní zamioculcasu stretnete bude žltnutie alebo opadávanie listov. Tieto choroby sa dajú pomerne ľahko odstrániť. Pri žltnutí listov pravdepodobne zalievate rastlinu príliš veľa. Znížte frekvenciu polievania a nechajte zeminu vyschnúť. Ak sa stane, že listy vám začnú opadávať, rastlinu na druhú stranu zalievate príliš málo. Zamioculcas poriadne polejte a frekvenciu polievania mierne zvýšte.

Škodcovia

Zamioculcas nezvykne mať problémy so škodcami. Môže sa ale stať, že ho napadnú bežné škodce ako napríklad vlnatky, mušky, roztoče alebo strapky. Na ošetrenie použite prírodný pesticíd ako neemový (nimbový) olej. Pri silnom napadnutí použite chemický prípravok na škodce.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: