Philodendron Scandens – Starostlivosť a choroby

Filodendron Scandens, známy aj pod názvom Philodendron hederaceum, je nádherná rastlina známa svojimi listami v tvare srdca, alebo aj tým, že je jedna z najmenej obtiažných na starostlivosť. Filodendron pochádza zo Strednej Ameriky a Karibiku a je súčasťou čeľade Araceae. Aj keď dospelá rastlina dokáže za správnych podmienok vyprodukovať biele kvety, vo vnútorných podmienkach je to veľmi zriedkavé.

Čo sa týka listov, je potrebné ich utierať aspoň raz mesačne, aby mali zdravý vzhľad a mohli fotosyntetizovať. Na utretie listov stačí použiť vlhkú handričku alebo papierovú utierku. 

Ako na starostlivosť o Philodendron Scandens?

Svetlo

Ideálne svetelné podmienky pre Filodendron scandens sú stredné až jasné svetlo. Dokáže však tolerovať aj slabé svetlo.

Tip: Malé listy alebo dlhé medzery medzi listami znamenajú, že rastlina nedostáva dostatok svetla. Rastlinu premiestnite na svetlejšie miesto, nie však na priame slnko, ktoré by mohlo spáliť jej listy. 

Voda

Táto tropická rastlina má rada vlhké prostredie. Pôda okolo koreňov by mala byť vlhká, ale nikdy nie premočená.

Philodendrony sú citlivé na zmeny teploty. Polievanie Philodendronu scandens studenou vodou z vodovodu môže rastlinu šokovať. Navyše to pridáva do pôdy chemikálie a môže viesť k žltnutiu listov.

Tip: Ak zalievate rastlinu vodou z vodovodu, nechajte ju odstáť aspoň 24 hodín. To spôsobí, že sa chemikálie pred zaliatím odparia a voda dosiahne izbovú teplotu.

Pôda a hnojenie

Pokiaľ ide o pôdu, Philodendron je oveľa menej náročný ako iné rastliny, aj keď pri nadmernom zalievaní môže trpieť hnilobou koreňov. Najlepšia zmes pôdy pre scandens je dobre priepustná, obohatená organickou hmotou, ako aj materiálmi ako pemza, piesok či perlit, ktoré zaisťujú, že voda nezostane v rastline príliš dlho.

Čo sa týka hnojenia, filodendron nie je obzvlášť náročná rastlina a počas vegetačného obdobia potrebuje hnojenie iba raz za 4-5 týždňov.

Teplota

Postačí priemerná izbová teplota medzí 18-24°C. Najnižšia teplota, ktorú Filodendron znesie je 16°C.

Vlhkosť

Philodendron dokáže tolerovať suchý vzduch, ale má rád vlhkosť. Miestnosť udržujte medzi priemernou alebo vysokou vlhkosťou, aspoň 60%. Dajte si pozor, aby vlhkosť nespadla pod 40 %. Ak sa objavia hnedé končeky listov, je to príznak suchého vzduchu.

Tip: Pre zlepšenie vzdušných podmienok, používajte pravidelne zvlhčovač vzduchu, prípadne rozprašovač.

Choroby a škodcovia

Filodendron Scandens je vo všeobecnosti bezproblémová rastlina bez škodcov. Nadmerné zalievanie môže spôsobiť problémy s hnilobou koreňov a hubovými infekciami, ktoré môžu oslabiť rastlinu. Oslabené rastliny sú potom náchylnejšie na škodcov. Bežné sú vlnatky, pavúčiky, vošky alebo aj strapky.

Bežné problémy Philodendronu 

Problém: Žlté listy

Dôvod: Preliata rastlina

Riešenie: Znížte frekvenciu polievania kým substrát nevyschne. Ak je zemina aj po čase stále mokrá, odporúčame rastlinu presadiť do novej pôdy, aby sa predišlo hnilobe koreňov.


Problém: Zvädnuté listy

Dôvod: Nedostatok vody

Riešenie: Poriadne zalejte rastlinu


Problém: Hnedé spáleniny na listoch

Dôvod: Philodendron je na priamom svetle, ktoré mu spaľuje listy

Riešenie: Presuňte ho na miesto, kde bude mať nepriame jasné svetlo

Ako rozmnožiť Philodendron scandens?

Rozmnožovanie filodendronu je veľmi jednoduché. Stačí spraviť odrezok, ktorý obsahuje aspoň 2 listy a kolienko (ideálne dve kolienka).

Umiestnite odrezok do vody a po niekoľkých týždňoch okolo kolienka začnú rásť korene. Keď sú korene dostatočne dlhé (aspoň 3-5 cm), zakorenené odrezky môžete zasadiť do substrátu. Hneď po zasadení odrezkov si dávajte pozor, aby ste mladé korienky nepreliali.

Vzhľadom na štýl rastu rastliny je najlepšie zasadiť do črepníka aspoň tri alebo štyri odrezky, aby sa vytvorila plnšia rastlina. Rozmnožovanie je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako bezplatne rozšíriť svoju zbierku. Zakorenenie odrezkov je tiež skvelý spôsob, ako vyrobiť darčeky pre svojich priateľov alebo vymeniť rastliny, ktoré máte, za rastliny, ktoré ešte nevlastníte.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: