Potosovec zlatý – kompletný návod na starostlivosť

Potosovec popínavý listy

Potosovec zlatý (anglicky – Golden Pothos, Devil’s Ivy), ďalej známy aj ako Epipremnum aureum, alebo Divý Janko je jedna z najrozšírenejších izbových rastlín. Je známy pre svoje lesklé, zelené alebo panašované listy. Je schopný prežiť dlhú dobu pri slabom osvetlení, čo z neho robí ideálnu rastlinu nielen do tmavých miestností, ale aj pre začiatočníkov. Potosovec je popínavý, vďaka čomu je vhodný aj do závesných kvetináčov.  

Divý Janko preferuje stredné svetlo bez priameho slnka. Dlhodobo však toleruje aj slabé svetlo. Najlepšie sa mu darí v strednej vlhkosti a priepustnej pôde. Z času na čas je potrebné utrieť listy, aby ste odstránili nahromadený prach. Nezvykne mať žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami.

Obsah článku:

  1. Základná starostlivosť o Potosovec zlatý
  2. Bežné problémy a škodcovia
  3. Rozmnožovanie Potosovca

Základná starostlivosť o Potosovec zlatý

Svetlo

Táto rastlina je skvelá na pestovanie pre začiatočníkov, pretože nie je vôbec náročná a môže prosperovať pri jasnom slnečnom svetle ale aj pri slabom osvetlení. Jediné svetelné podmienky, ktoré neznesie, je priame slnko a úplná tma.

Voda

V zásade potrebuje zálievku každý 1-2 týždne. Tento interval bude závisieť aj od množstva svetla, ktoré dostáva. Medzi zálievkami nechajte pôdu vyschnúť. Ak chcete skontrolovať, či je potrebné poliať, jemne zapichnite do pôdy prst a ziistite, či sú horné 3 cm suché. 

Tip: Keď akútne potrebuje viac vody, jeho listy sa začnú stáčať. 

Pôda

Na správny rast postačí univerzálna rašelinová kvetináčová zmes, ktorá dobre odteká. Dajte si pozor, aby bola pôda dobre priepustná, zabránite tak hnilobe koreňov.

Tip: Pre zlepšenie prietoku vody primiešajte do zeminy perlit alebo kôru pre orchidey. 

Teplota

Keďže ide o tropickú rastlinu, ideálna teplota je 21-32 °C. Neumiestňujte ju na miesto, kde je prievan, napríklad blízko okna alebo dverí. Studený vzduch môže spôsobiť poškodenie alebo spomalenie rastu vašej rastliny. Najnižšia teplota, ktorú Divý Janko znesie je 16°C.

Vlhkosť

Potosovec má rád vysokú vlhkosť. Dostatočnú vlhkosť môžete dosiahnuť umiestnením do vlhkých miestností, ako je kuchyňa alebo kúpeľňa. Napriek nárokom na vlhkosť je rastlina veľmi tolerantná a môže prosperovať aj v prostredí s nízkou vlhkosťou, takže nie je potrebné investovať do zvlhčovača.

Tip: Pre zvýšenie vlhkosti nasypte do okrasného kvetináča 0,5 -1 cm kamienkov a položte na nich kvetináč s drenážnymi dierkami. V prípade terakotového kvetináča, nasypte kamienky do podmisky. Voda sa v nich po poliatí usadí a zvýši takto celkovú vlhkosť.

Hnojenie

V sezóne rastu (jar/leto) môžete rastlinu hnojiť raz až dvakrát mesačne akýmkoľvek vyváženým hnojivom pre izbové rastliny. Mimo sezóny nehnojte.

Bežné problémy a škodcovia

Pri každom polievaní pre istotu rastlinku skontrolujte. Niekedy môžu škodcovia preskakovať z rastliny na rastlinu. Pozrite sa na spodnú stranu listov, stonky a pôdu v črepníku. Divý Janko môže byť napadnutý bežnými škodcami ako sú pavúčiky, strapky alebo vlnatky. Škodce sa snažte identifikovať čo najskôr, inak sa napadnutie môže rozšíriť na iné rastliny.

Problém: Vädnúca rastlina

Dôvod: Nedostatočne zaliata rastlina

Riešenie: Poriadne rastlinu zalejte 


Problém: Žltnúce listy alebo čierne stonky

Dôvod: Premočená zemina

Riešenie: Znížte frekvenciu polievania kým substrát nevyschne. Ak je zemina aj po čase stále mokrá, odporúčame rastlinu presadiť do novej pôdy, aby sa predišlo hnilobe koreňov.

Rozmnožovanie Potosovca zlatého v 4 krokoch:

Prvý krok

Vyberte zdravú stonku s najmenej tromi listami a sterilnými nožnicami ju odrežte asi pol centimetra až centimeter pod kolienkom.

Druhý krok

Vložte stonku do pohára s vodou tak, aby sa listy nedotýkali vody. Pohár umiestnite na presvetlené miesto bez priameho slnka.

Tretí krok

Keď odrezok vyklíči nové korene dlhé aspoň 4-5 cm, presaďte ho do črepníka so zeminou, aby si mohol začať vytvárať silný koreňový systém.

Štvrtý krok

Umiestnite črepník na miesto s jasným nepriamym svetlom a udržiavajte pôdu vlhkú, ale nie mokrú.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: