Ako sa starať o nádherný Philodendron Birkin

Philodendron birkin

Philodendron Birkin je momentálne veľmi vyhľadávaná izbová rastlina, ktorá určite zaujme každého nadšenca izboviek. Tento filodendron vyniká zaoblenými listami, na ktorých má pestré pruhované línie. Birkin nie je najrýchlejšie rastúci filodendron, takže ho nebudete musieť presádzať veľmi často. Dajte si pozor, aby mal mierne až jasné nepriame svetlo a dostatočnú vlhkosť, aj keď tak, ako skoro každý philodendron, dokáže tolerovať aj nižšiu vlhkosť. Napriek tomu mu doprajte z času na čas rozprašovač alebo zvlhčovač vzduchu.

Filodendron Birkin je súčasťou veľkého rodu kvitnúcich rastlín z čeľade Araceae a v rámci rodu Filodendron existuje takmer 500 druhov. Filodendrony pochádzajú z dažďových pralesov Brazílie a Paraguaja. Sú to zvyčajne veľké rastliny, ktoré šplhajú po iných rastlinách a stromoch. Názov filodendron pochádza z gréckeho slova phileo, čo znamená „milovať“ a dendron znamená „strom“. Teraz sa pozrime, na čo si dať pozor pri starostlivosti o Philodendron Birkin.

Obsah článku:

  1. Ako zabezpečiť ideálne podmienky
  2. Bežné problémy
  3. Škodcovia

Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre Philodendron Birkin

Voda

V zásade potrebuje Birkin zálievku každý 1-2 týždne. Tento interval bude závisieť aj od množstva svetla, ktoré dostáva. Medzi zalievaním nechajte pôdu vyschnúť. Ak chcete skontrolovať či je potrebné poliať, jemne zapichnite do pôdy prst, aby ste zistili, či sú horné 3 cm suché. 

Svetlo

Rovnako ako mnohé iné izbové rastliny, aj Philodendronu sa najlepšie darí na presvetlených miestach s nepriamym slnkom. Príliš veľa priameho slnečného svetla môže poškodiť listy a naopak príliš tmavé miesto môže spôsobiť, že sa výrazne spomalí rast

Pôda

Ideálna pôda pre Philodendron Birkin musí byť priepustná, ale zároveň udržiavať vlahu. Takýto druh pôdy dosiahnete tak, že zmiešate klasickú zeminu pre izbovky s rašelinou, ktorá zadržuje vodu a pridáte perlit a orchideovú kôru na odtok prebytočnej vody. Táto nadbytočná voda musí odtekať, aby sa zabránilo hnilobe koreňov. Zvoľte preto črepník s drenážnymi otvormi alebo klasický terakotový črepník.

Teplota

Ideálna teplota pre Birkin je 20 – 30 °C. Neumiestňujte ju na miesto, kde je prievan, napríklad blízko okna alebo dverí. Studený vzduch môže spôsobiť poškodenie alebo spomalenie rastu vašej rastliny. Najnižšia teplota, ktorú znesie je 16°C.

Vlhkosť

Vlhkosť je jedna z vecí, na ktorú by ste si pri pestovaní Birkiku mali dať pozor. Pamätajte, že filodendrony pochádzajú z dažďového pralesa, takže najlepšie rastú v čo najväčšej vlhkosti. Dobré miesto na ich rast je napríklad na kúpeľňovom okne, kde dostanú slnečné svetlo a vlhkosť.

Ak chcete zvýšiť vlhkosť okolo rastliny, použijte rozprašovač alebo zvlhčovač vzduchu. Počas vegetačného obdobia ich zavlažujte rozprašovačom každé dva dni, v zime to môžete znížiť na dvakrát týždenne.

Tip: Pre zvýšenie vlhkosti nasypte do okrasného kvetináča 0,5 -1 cm kamienkov a položte na nich kvetináč s drenážnymi dierkami. V prípade terakotového kvetináča, nasypte kamienky do podmisky. Voda sa v nich po poliatí usadí a zvýši takto celkovú vlhkosť.

Hnojenie

Počas vegetačného obdobia, na jar a v lete, hnojte Birkin raz mesačne. To dodá vašej rastline energiu, ktorú potrebuje na rýchly rast.

Vyvážené tekuté hnojivo je perfektnou voľbou. Tekuté hnojivo by malo obsahovať vápnik a horčík. Toto sú dve z najdôležitejších živín pre filodendrony.

Bežné problémy

Žltnutie listov

Najčastejšou príčinou žltnutia listov je nadmerné zalievanie. Toto je často prvý príznak toho, že rastlina rastie vo vlhkých podmienkach. Nadmerné priame slnečné svetlo, aklimatizácia a nízka teplota môžu tiež spôsobiť žltnutie listov. Príležitostne môže niekoľko spodných listov zožltnúť v dôsledku staroby, ide ale o prirodzený jav. 

Suché špičky listov

Ak si na svojom Philodendrone Birkin všimnete hnedé suché končeky listov, často je to známka nedostatku vody. Skontrolujte vlhkosť pôdy a filodendron poriadne zalejte.

Hnedé škvrny na listoch

Ak si všimnete, že sa na liste vášho Birkinu začínajú objavovať hnedé škvrny, je to pravdepodobne príznak suchého vzduchu. Philodendron Birkin potrebuje pomerné vysokú vlhkosť, keďže pochádza z dažďového pralesa. Zvýšte frekvenciu rozprašovania alebo ho premiestnite do vlhkejšej časti domu.

Škodcovia

Napriek tomu, že škodcovia nezvyknú byť častým problémom pri Philodendrone Birkin, je dobré svoju rastlinu pravidelne kontrolovať a vysporiadať sa s akýmikoľvek škodcami skôr, ako bude napadnutie príliš rozšírené. Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito škodcami:

Pavúčiky

Pavúčiky zvyčajne nájdete na spodnej strane listov a sú červenej alebo hnedej farby. Sú maličké, takže je ťažké ich vidieť, kým nevytvoria zhluky alebo svoje charakteristické pavučiny.

Spôsobujú, že sa na rastlinách objavujú čierne a hnedé škvrny. Ošetrite ich neemovým olejom, ekologickým insekticídom alebo čistým liehom.

Strapky

Strapky sú malý biely, čierny alebo hnedý hmyz, ktorý je pomerne ťažké si všimnúť v počiatočných fázach napadnutia. Zanechávajú za sebou nepríjemné škody vďaka svojej schopnosti vysávať šťavu z listov a stoniek rastliny.

Viac o tom ako spoznať strapky a ako sa ich zbaviť sa dočítate v tomto článku.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: