Peperomia/Pieprovec – ako sa starať o túto rastlinu

Rastlina peperomia

Peperomia, známa aj ako Pieprovec je skvelá rastlina pre začiatočníkov. Jej listy môžu byť štruktúrované alebo hladké v červenej, zelenej, šedej alebo fialovej farbe. Môžu byť pestré, mramorované alebo jednofarebné. Majú rôzne veľkosti a tvary. Rastliny rodu peperomia môžu vyzerať tak odlišne, že je ťažké rozoznať, že sú jedného rodu. Všetky rastliny peperómie sú nenáročné na údržbu, pomaly rastúce a možno ich pestovať po celý rok.

Tieto sukulenty pochádzajú z tropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky a darí sa im v stredne jasnom nepriamom svetle, relatívne vysokej vlhkosti a nízkom až strednom množstve vody. Pozrime sa na to, ako sa starať o Peperomie:

Obsah článku:

  1. Základná starostlivosť o Peperomiu
  2. Ako ju rozmnožiť
  3. Presádzanie Peperomie
  4. Bežné problémy

Základná starostlivosť o Peperomiu

Svetlo

Na udržanie si farby listov potrebujú Peperomie stredné až jasné svetlo. Ranné a filtrované svetlo sú v poriadku, prípadne môžete svetlo suplementovať umelým svietením po dobu 12 až 16 hodín. Nedostatočné svetlo bude mať za následok menej listov, ich pokles a fádne sfarbenie. Je potrebné sa vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu, pretože môže listy spáliť.

Pôda

Mnoho druhov peperomie rastie ako epifyt, čo znamená, že vo voľnej prírode sa môže usadiť v kúte stromu a svoje korene usadí do mierne rozpadajúcej sa kôry. Kľúčom k prosperujúcej peperómii je výber správnej pôdnej zmesi, ktorá napodobňuje tieto podmienky – priepustná, sypká a kyslá. Zmes na pestovanie orchideí zvyčajne funguje dobre, ale v poriadku bude aj bežná pôda. Vždy ho môžete odľahčiť hrsťou rašeliny alebo perlitu.

Voda

Pred polievaním skontrolujte vlhkosť ôdy prstom. Keď sú vrchné 3-4 cm pôdy úplne suché, rastlinu dôkladne zalejte. Väčšinou však stačí polievať každých 7-10 dní. Frekvencia sa mení s množstvom svetla, ktoré rastlina dostáva.

Teplota

Peperomii sa darí v štandardných izbových teplotách v rozmedzí 18 – 30 °C. Keďže ide o tropickú rastlinu, nie je dobré, ak sú umiestnené v prievane alebo v chladných miestach bytu.

Vlhkosť

Potreba vlhkosti sa bude líšiť v závislosti od odrody peperómie, ktorú vlastníte. Dobrou pomôckou je pozrieť sa na listy. Čím sú listy hrubšie, tým nižšiu vlhkosť bude rastlina tolerovať.

Tip: Pre zlepšenie vzdušných podmienok, používajte pravidelne zvlhčovač vzduchu, prípadne rozprašovač.

Hnojivo

V lete hnojte peperomiu najviac raz mesačne, v zime sa hnojeniu vyvarujte. Skvelé je vyvážené hnojivo pre izbové rastliny, ale ak máte možnosť použiť, ktoré ktoré je o niečo bohatšie na dusík, tak je to ešte lepšie.

Ako rozmnožovať Peperomiu?

Peperomiu môžete rozmnožiť kedykoľvek, no ideálne je na jar, keď je jej rast aktívnejší.  Tu je postup, ako na to:

  1. Budete potrebovať sterilné nožnice, malú nádobu, perlit/rašelinník/odstátu vodu, a jasne osvetlené miesto.
  2. Odrežte list, ktorý obsahuje aspoň 2-3 cm stonky, od materskej rastliny.
  3. Odrezok umiestnite do malej nádoby naplnenej perlitom/rašelinníkom/odstátou vodou(podľa vašich preferencií) koncom rezu nadol. Umiestnite ho na svetlé miesto s nepriamym svetlom.
  4. Dôsledne zalievajte a nikdy nenechajte nádobu vyschnúť. Korene sa vytvoria v priebehu niekoľkých týždňov, potom môžete svoj odrezok presadiť do črepníka so zeminou.

Presádzanie Peperomie

Peperomie môžu žiť roky v pomerne malej nádobe. Nechajte ich v črepníku, kým neuvidíte korene vychádzať z drenážnych otvorov. Ak už korene trčia a rozhodnete sa vašu peperomiu presadiť, vyberte o rozmer väčší črepník. Nepresádzajte do príliš veľkého črepníka, pretože môže rastline trvať príliš dlho, než sa črepníku prispôsobí.

Vyberte si črepník, ktorý má drenážne otvory, aby mohla nadbytočná voda odtekať. Použijete mix zeminy a  kôry pre orchidey, ktorá nebude vypadávať z drenážnych otvorov. Terakotové kvetináče sú tiež vynikajúce pre peperomiu, pretože ich pórovitá štruktúra zabraňuje prílišnej vlhkosti pôdy, ak ju omylom premočíte.

Bežné problémy

Vo všeobecnosti ide o pomerne nenáročnú rastlinu. Môže dostať vlnatky. Ošetrujte ich hneď, ako sa objavia, týždenným sprejovaním prírodného pesticídu (ako je nepríklad neemový olej) a pravidelným utieraním listov handričkou.

Čo spôsobuje, že má peperomia žlté listy?

Existuje viacero príčin, prečo peperomii môžu žltnúť listy, vrátane nesprávneho zalievania, nadmerného slnečného žiarenia alebo ako reakcia na náhlu zmenu polohy alebo teploty.

Prečo peperomia vädne?

Rastliny peperomie vädnú z dvoch hlavných dôvodov. Prvým je nadmerné zalievanie a druhým je nedostatočné zalievanie. Dôvodom v oboch prípadoch je nesprávna zálievka.

Prečo peperomii padajú listy?

Opadávanie listov môže byť buď znakom normálneho rastu a dospievania rastliny, alebo znakom problémov. Keď rastlina vypustí nové listy, často zhodí niektoré spodné, staršie listy, aby sústredila energiu na nové. Je to úplne normálne a nie je sa čoho obávať.

Prečo peperomia umiera?

Ak si nie ste istí, prečo vaša rastlina umiera, myslite na vodu a svetlo. Uistite sa, že tieto prvky starostlivosti robíte správne a ste na dobrej ceste udržania rastliny nažive.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: