Alocasia – základná starostlivosť a rozmnožovanie

Rôzne druhy alocasie

Alocasie sú známe predovšetkým svojimi výraznými listami. Sú široké a textúrované, najčastejšie v tvare srdca alebo šípky. Rovnako, ako aj u iných izbových rastlín, je jednoduchšie sa o Alocasiu starať vtedy, keď pochopíte viac o jej pôvode. Ide o subtropickú rastlinu, pochádzajúcu z Ázie a východnej Austrálie. V prírode tieto rastliny rastú pod korunami stromov, takže prirodzene vytvárajú veľké listy, ktoré pomáhajú so získavaním slnečného svetla.

Môžete očakávať, že vaša Alocasia bude počas teplejších mesiacov rásť veľmi rýchlo. Tieto rýchlo rastúce izbové rastliny dokážu produkovať nové listy takmer každý týždeň počas aktívneho rastu. Keď sa počasie ochladí, rast sa výrazne spomalí až do nasledujúceho vegetačného obdobia.

Obsah článku

  1. Ideálne podmienky pre Alocasiu
  2. Ako na rozmnožovanie
  3. Zimovanie Alocasie
  4. Bežné problémy

Ako zabezpečiť Alocasii ideálne podmienky?

Svetlo

Ak chcete, aby vaša rastlina aktívne produkovala nové a veľké listy, doprajte rastline veľa jasného nepriameho svetla. Ak ju umiestnite na miesto s nižšou so slabým svetlom, nebude rásť tak rýchlo a riskujete, že rastlina zahynie.

Tip: V zimých mesiacoch doprajte vašej rastline svetlo pomocou UV lampy

Voda

Alocasie sú rastliny milujúce vodu. Je dôležité správne odhadnúť, kedy je potrebné rastlinu zaliať. Pôdu udržujte vlhkú, ale nie premočenú. V zimných mesiacoch vyžadujú menej vody, pretože rastlina je v kľudovom režime.

Tip: Pred zalievaním nechajte vrchných pár centimetrov pôdy vyschnúť. Takýmto spôsobom zabránite premočeniu a plesňovým ochoreniam.

Pôda

Pre alokasiu použite dobre prevzdušnenú a rýchlo odvodňujúcu pôdu. Možno budete musieť pridať trochu rašeliny, piesku alebo perlitu, aby ste získali správnu konzistenciu.

Teplota

Štandardná izbová teplota v rozmedzí 18 – 30 stupňov bude pre Alocasiu v poriadku. Ak teplota v miestnosti klesne pod 15 °C, rastlina môže umrieť. Niektoré druhy počas zimných mesiacov odumrú a v jari znovu vyklíčia z podzemku.

Vlhkosť

Alocasii sa darí, keď dostáva veľa vlhkosti, čo dáva zmysel vzhľadom na ich subtropický pôvod. Najlepšie je umiestniť ju do priestoru s vysokou vlhkosťou. Ak žijete v dome alebo byte so suchým vzduchom, zvážte použitie zvlhčovača prípadne rozprašovača. 

Tip: Pre zvýšenie vlhkosti nasypte do okrasného kvetináča 0,5 -1 cm kamienkov a položte na nich kvetináč s drenážnymi dierkami. V prípade terakotového črepníka, nasypte kamienky do podmisky. Voda sa v nich po poliatí usadí a zvýši takto celkovú vlhkosť.

Hnojenie

Pravidelné mesačné hnojenie, najmä v období aktívneho rastu, môže výrazne pomôcť s novým rastom. Zriedené tekuté hnojivo na izbovky alebo hnojivo s pomalým uvoľňovaním sú pre Alocasiu skvelou voľbou. Ak je rastlina v kľude, teda v zimných mesiacoch nie je potrebné hnojiť.

Ako Alocasiu rozmnožiť

Väčšinu Alocasií rozmnožíte rozdelením podzemkov. Jednoducho odrežte kúsok podzemku a zasaďte ho samostatne. Umiestnite ho na miesto s množstvom jasného nepriameho svetla a pôdu polievajte rovnako ako dospelú alocasiu, kým nezačne rásť.

Zimovanie Alokasie

Nie je nič nezvyčajné, že Alocasia počas zimných mesiacov “odumrie”. Ak jej listy začnú opadávať a hnednúť, nie je mŕtva – len sa pripravuje na zimný spánok. Odrežte všetko lístie a prestaňte zalievať, až kým sa na jar neobjavia nové lístky. Može sa stať, že sa vaša alokasia nezazimuje. V takom prípade by ste mali v zimných mesiacoch znížiť frekvenciu zalievania.

Bežné problémy 

Alocasia môže byť veľmi zradná na pestovanie. Pokiaľ im ale poskytnete správne množstvo svetla a vody, ktoré potrebujú, bude sa im vo všeobecnosti dariť. Pozrime sa na najčastejšie problémy, s ktorými sa môžete stretnúť a na ich riešenia.

Žltnúce listy

Existuje niekoľko dôvodov, prečo Alocasii žltnú listy. Najpravdepodobnejší je nesprávne zalievanie. Príliš veľa ale aj príliš málo vody môže spôsobiť žltnutie. Pred polievaním sa uistite, že vrchných 3-5 cm pôdy je suchých.

Alocasie tiež potrebujú veľké množstvo slnečného svetla. Ak ho dostáva menej ako požaduje, môže to spôsobiť žltnutie listov. Premiestnite vašu rastlinu na miesto, kde dostane viac nepriameho svetla, prípadne použite UV lampu.

Listy môžu žltnúť aj vtedy, ak je Alocasia v príliš malom kvetináči. Skontrolujte, či korene nepretŕčajú z drenážnych otvorov. V prípade že pretŕčajú, alokasiu presaďte do väčšieho črepníka.

Ovisnuté padajúce listy

Niekedy listy Alocasie ovisnú alebo sa scvrknú, pretože majú nadbytočné alebo nedostatočné množstvo svetla alebo hnojiva. Premiestnite rastlinu na miesto s lepšími svetelnými podmienkami a upravte frekvenciu hnojenia.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: