Ficus Ginseng – ako pestovať tento krásny bonsaj?

Ficus Ginseng

Ficus Ginseng patrí do veľkej skupiny figovníkov. Pochádza z juhovýchodnej Ázie a je známy aj pod názvami Ficus microcarpa alebo Figovník maloplodý. Svojim vzhľadom je veľmi výrazný, pretože má hrubé korene, ktoré rastú odkryté nad povrchom zeme. Môže pripomínať malý strom stojaci na nohách. Na bonsaji rastú listy oválneho tvaru a tmavozelenej farby, rastú husto na sebe, vďaka čomu môže pri správnom strihaní vyzerať ako zmenšenina stromu. Napriek tomu, že ide o bonsaj, si Ficus Ginseng nevyžaduje príliš veľkú pozornosť.

Obsah článku

 1. Základné podmienky pre pestovanie
 2. Zastrihávanie Ficusu Ginseng
 3. Presádzanie
 4. Choroby a škodcovia 

Základné podmienky pre pestovanie Fikusu Ginseng

Svetlo

Ficus znesie slabšie svetlo, ale darí mu lepšie pri silnom nepriamom svetle. Vyvarujte sa priamemu popoludňajšiemu slnku naopak pestovanie pri slabom svetle bude mať za následok odfarbené listy a slabú a rastlinu náchylnú na choroby. 

Tip: V lete môžete fikus umiestniť vonku. 

Voda

Dôkladne zalejte bonsaj vždy, keď pôda mierne vyschne. Ak je rastlina vo veľmi teplom prostredí, bude potrebné častejšie zalievanie. Denný postrek rozprašovačom je dobrý nápad, ale dajte pozor, aby bonsai nebol príliš mokrý, inak sa môžu vyskytnúť problémy s  plesňami. 

Teplota

Bonsaje nemajú radi prievan, preto je dôležité vyhýbať sa umiestneniu vášho bonsaja v blízkosti prievanu alebo vetracieho okna. Umiestnite Ficus do miestnosti kde je teplota v rozmedzí od 18 do 30 stupňov.

Vlhkosť

Dokáže tolerovať nízku vlhkosť, ale najlepšie sa mu bude dariť vo vlhkom prostredí. Pravidelne postrekujte bonsaj rozprašovačom, prípadne zvyšujte vlhkosť v miestnosti zvlhčovačom vzduchu.

Hnojenie

Bonsajom je potrebné občas doplniť živiny. Akékoľvek tekuté hnojivo pre rastliny, prípadne pre bonsaje by malo byť dostačujúce. Môžete ho pridať do polievacej konvičky raz mesačne a v zimných mesiacoch nehnojte.

Zastrihávanie Ficusu Ginseng

Zastrihávanie je veľkou súčasťou toho, čo robí bonsai zaujímavým na pestovanie. Pomôže to so zahustením listov a dodaním stromového efektu.

Dobrým pravidlom je odstrihnúť konárik s dvoma lístkami po tom, ako na ňom vyrastie šesť až osem listov. Strihajte Ginseng na začiatku jari tesne pred rastovou sezónou.

Pri práci s rastlinou vždy používajte ostré a čisté nástroje. Vaše rezy by mali byť hladké, aby sa rana rýchlo zahojila.

Presádzanie

Jar a jeseň sú ideálne obdobie na presádzanie fikusu. Tieto dve ročné obdobia sú hlavnými vegetačnými fázami, čo znamená, že listy a korene rastú najrýchlejšie.

 1. Nechajte ficus preschnúť, nezalievajte ho aspoň 2-3 dni.
 2. Vyberte črepník, ktorý je väčší ako predchádzajúci a uistite sa, že dobre odteká.
 3. Do nového črepníka použijte novú zmes zeminy pre bonsaje.
 4. Bonsaj po presadení zalejte a umiestnite na dobre presvetlené miesto.

Choroby a škodcovia 

Môže sa stať, že počas starostlivosti o bonsaj sa vyskytnú problémy. Najčastejšie ide o opadávanie listov, žltnutie alebo o škodcov. Pozrime sa na to, ako problémy riešiť:

Opadávanie listov

Je možné, že váš bonsaj je preliaty, prípadne mu chýba vlhkosť alebo svetlo. Tento problém môže nastať aj vtedy, ak je umiestnený v prievane.

Riešenie

 • Polievajte iba vtedy, keď je pôda suchá.
 • Zvýšte frekvenciu rozprašovania vody.
 • Skontrolujte, či nie je v prievane alebo pri okne, ktorým vetráte.

Listy fikusu žltnú alebo majú škvrny

Tento problém je často spôsobený napadnutím škodcami. Často môže ísť o strapky, roztoče, vlnatky alebo aj pavúčikov.

Riešenie

Na ošetrenie škodcov použite prírodný insekticíd, napríklad neemový olej. Zmiešajte olej s vodou a rastlinu pravidelne postrekujte. Ak problém naďalej pretrváva, použite chemický insekticíd. Nezabudnite bonsaj izolovať od ostatných rastlín.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: