Syngónium – ako sa starať o túto krásnu izbovku?

Rastlina Syngónium

Táto izbovka hneď na prvý pohľad zaujme svojimi krásnymi tvarovanými listami. Syngónium poznáme v rôznych tvaroch a veľkostiach s krásnymi vzormi na listoch aj stonkách. Skvelou správou je, že táto rastlina nie je náročná na pestovanie, takže je vhodná aj pre začiatočníkov.

Aj keď existuje veľa rôznych druhov Syngónia, všetky majú podobné požiadavky na starostlivosť. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa môžete starať o svoje Syngónium, udržiavať ho zdrávé a pomáhať mu prosperovať.

Obsah článku

  1. Základné podmienky a starostlivosť
  2. Presádzanie Syngónia
  3. Zastrihávanie
  4. Ako syngónium rozmnožiť
  5. Toxickosť

Základné podmienky a starostlivosť o Syngonium

Svetlo

Rastlinka dokáže tolerovať stredné či slabšie osvetlenie, ale najlepšie sa jej darí v jasnom a nepriamom svetle. Vyvarujte sa umiestneniu na priamom slnku.

Ak máte v miestnosti slabšie svetlo, siahnite skôr po Syngóniu s tmavšími listami. Tieto majú tendenciu lepšie znášať tmavšie miesta.

Voda

Pred zalievaním nechajte vrchných 3-5 cm pôdy vyschnúť. Následne pôdu dôkladne zalejte a počkajte, kým voda pretečie. Následne vylejte všetku prebytočnú vodu z podtácky, aby rastlina nebola stále vo vode. V chladnejších mesiacoch zalievajte menej často.

Tip: Ak zalievate rastlinu vodou z vodovodu, nechajte ju odstáť aspoň 24 hodín. To spôsobí, že sa chemikálie pred zaliatím odparia a voda dosiahne izbovú teplotu

Pôda

Použite zmes obohatenú o perlit, keramzit alebo aj kôru pre orchidey, ktorá má vynikajúce odvodňovacie a prevzdušňovacie schopnosti. Vždy zasaďte do črepníka s drenážnymi otvormi – prebytočná vlhkosť v pôde vedie k hnilobe koreňov.

Teplota

Syngónium obľubuje teplotu v rozmedzí od 18 do 30°C. Dajte pozor, aby teplota v miestnosti neklesla pod 15°C. Počas zimných mesiacov ich držte ďalej od prievanu a dverí.

Vlhkosť

Keďže ide o rastlinku s tropickým pôvodom, prirodzene má rada vysokú vlhkosť vzduchu. Ak je umiestnená v miestnosti, kde je suchý vzduch(menej ako 50% vlhkosti), pravidelne ju postrekujte rozprašovačom. Ak chcete zvýšiť vlhkosť v celej miestnosti, siahnite po kvalitnom zvlhčovači vzduchu.

Hnojenie

Počas vegetačného obdobia hnojte raz za mesiac tekutým hnojivom zriedeným na polovicu. Ak si chcete hnojenie uľahčiť, použite na začiatku jari hnojivo s pomalým uvoľňovaním.

Presádzanie Syngónia

Vo všeobecnosti by ste mali pôdu v kvetináči na každú jar vymeniť a presádzať každý druhý rok. Keďže Syngónium rastie pomerne rýchlo, možno budete musieť presádzať každý rok. Zvoľte črepník, ktorý je o rozmer väčší a má drenážne otvory, prípadne siahnite po klasickej terakote. Zvážte aj použitie kokosovej tyče, ak chcete aby sa rastlina popínala.

Zastrihávanie

Ak chcete, aby bola vaša rastlina kompaktná a hustá, pravidelne ju zastrihávajte. Použite pri tom čisté nožnice a rukavice, pretože šťava z rastliny môže spôsobiť podráždenie pokožky.

Ako syngónium rozmnožiť

Je pomerne ľahké rozmnožiť Syngonium z odrezku. Rozmnožujte iba počas vegetačného obdobia(jar/leto). Rozmnožovanie krok po kroku:

  • Pomocou sterilných nožníc odrežte časť stonky obsahujúcu kolienko(ideálne aj vzdušné korene) 
  • Umiestnite odrezok do vody na svetlé miesto. 
  • Keď sú korene dostatočne dlhé (aspoň 3-5 cm), zakorenené odrezky môžete zasadiť do substrátu. Hneď po zasadení odrezkov si dávajte pozor, aby ste mladé korienky nepreliali.

Toxickosť

Ak máte domáce zvieratá alebo malé deti, je najlepšie umiestniť Syngónium mimo ich dosah. Rovnako ako u mnohých iných tropických rastlín, rastliny z čeľade Syngonium sú toxické pre deti a domáce zvieratá. 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: