Aglaonéma – starostlivosť o túto nenáročnú izbovku

Rastlina Aglaonéma

Aglaonémy sú typické svojou farebnou pestrosťou, s nádherne vzorovanými listami. Keďže sú veľmi nenáročné na starostlivosť, dokonale sa hodia do obývačky, kancelárie, tmavšej izby alebo aj predsiene. Vďaka svojej tolerancii voči vlhkému alebo suchému vzduchu a skutočnosti, že sa im darí aj pri slabom svetle, sú dokonalou voľbou pre začiatočníkov alebo zábudlivých majiteľov rastlín.

Obsah článku

  1. Základná starostlivosť o Aglaonému
  2. Bežné problémy Aglaonémy
  3. Ako Aglaonému rozmnožiť?

Základná starostlivosť o Aglaonému

Svetlo

Čím sú listy Aglaonémy tmavšie, tým menej svetla vyžaduje. Dávajte pozor, aby ste žiadnu z rastlín (bez ohľadu na odrodu) nevystavili priamemu slnečnému svetlu, pretože ostré lúče môžu ľahko spáliť jej listy.

Pôda

Pokiaľ ide o pôdu, Aglaonéma nie je obzvlášť náročná. Zvyčajne je pre rastlinu ideálna dobre odvodnená a mierne kyslá pôda. Ak zistíte, že vaša pôda zadržiava priveľa vody, skúste primiešať piesok alebo perlit, aby ste pomohli pri odvodnení. Mali by ste sa tiež uistiť, že ste svoju Aglaonému zasadili do kvetináča s drenážnymi otvormi prípadne do terakotového črepníka.

Voda

Aglaonéme sa darí vo vlhkej, ale nie premočenej pôde. Aby ste dosiahli túto rovnováhu, skontrolujte pred zalievaním pôdu. Ak sú vrchné 3-4 centimetre pôdy suché, rastlinku zalejte. V zime rastlinu zalievajte menej často.(ale nikdy nenechajte rastlinu úplne vyschnúť).

Teplota 

Ideálna teplota pre túto rastlinu je v rozmedzí od 20 – 30°C. Aglaonéma nemá rada prievan alebo teploty pod 18 °C. Držte rastlinu ďalej od okien alebo dverí, ktorými vetráte. Čím teplejšie miesto nájdete, tým lepšie.

Vlhkosť

Najlepšie sa bude vašej Aglaonéme dariť v teplom, vlhkom a svetlom prostredí skleníka, ale dá sa úspešne pestovať aj v interiéri, ak sa týmto podmienkam čo najviac priblíži. Ak chcete zvýšiť úroveň vlhkosti okolo vašej rastliny, často ju zvlhčujte rozprašovačom a umiestnite ju na miesto s vysokou vlhkosťou, ako je napríklad kuchyňa alebo kúpeľňa. Ak máte príliš suchý vzduch, investujte do zvlhčovača vzduchu, ktorý umiestnite do blízkosti vašej rastliny.

Hnojivo

Postačí hnojiť 2 krát ročne – na začiatku jari a na konci jesene. Môžete použiť tekuté hnojivo pre izbové rastliny, alebo hnojivo s pomalým uvoľňovaním.

Bežné problémy Aglaonémy

Rovnako ako u mnohých iných izbových rastlín, najčastejším problémom pri starostlivosti o Aglaonema je nesprávne zalievanie – buď príliš veľa, alebo málo vody. Pozrime sa na to, ako riešiť najbežnejšie problémy:

Suché špičky listov

Jedným z indikátorov začínajúceho problému sú vysušené končeky listov. Toto môže byť príznakom niekoľkých problémov vrátane nadmerného zalievania alebo prehnojenia. Najčastejšou príčinou vysušených končekov je polievanie rastliny vodou, ktorá má vysokú koncentráciu chlóru. Použite na polievanie odstátu vodu.

Ovisnuté listy

Ovisnuté listy znamenajú, že vaša rastlina je smädná. Rastlinu poriadne zalejte a dávajte pozor, aby ste zabránili úplnému vysychaniu pôdy.

Žltnúce listy

Ak listy vašej rastliny žltnú, zvyčajne to znamená, že je preliata. Nechajte rastlinu preschnúť pred ďalšou zálievkou. Ak ste polievanie až príliš prehnali a rastlina neschne, vymeňte pôdu za novú. Zabránite tak prehnitiu koreňov.

Ako Aglaonému rozmnožiť?

Aglaonému môžete rozmnožovať 2 spôsobmi: odrezkami stoniek alebo delením pri presádzaní. Ak chcete rastlinu rozdeliť, urobte to vo vegetačnom období(jar/leto)

Rozmnožovanie stonkovými odrezkami:

  • Pomocou sterilných nožníc odrežte niekoľko centimetrov dlhú stonku od rastliny.
  • Odrezok vložte do pohára s vodou umiestnenom na nepriamom slnečnom svetle. 
  • Až korene narastú do dĺžky 3-5 cm, opatrne odrezok zasaďte do nového črepníka.

Rozmnožovanie delením:

  • Opatrne vyberte rastlinu a pôdu z kvetináča.
  • Zeminu z korienkov zľahka vytraste a opatrne oddeľte korene, aby ste oddelili trs na presadenie.
  • Trs umiestnite do kvetináča s dobre priepustnou zeminou.
  • Udržujte pôvodnú rastlinu aj rozdelenú rastlinu pár týždňov trochu vlhšiu, kým sa obe upevnia.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: