Tučnolist – starostlivosť, druhy a rozmnožovanie

Tučnolist sukulent

Tučnolist, známy aj ako Crassula je sukulent, patriaci do čeľade Crassulaceae. Sukulenty sú rastliny s hrubými dužinatými listami alebo stonkami, ktoré v sebe uchovávajú vodu a chránia takto rastliny pred suchom. Tučnolisty poznáme v rôznych tvaroch a veľkostiach, z ktorých sú všetky relatívne nenáročné na pestovanie. Aj keď tučnolisty nájdete po celom svete, väčšina pestovaných odrôd pochádza z Južnej Afriky. Ako izbovky vyžadujú tučnolisty teplé, slnečné prostredie a vlhkú, ale dobre priepustnú pôdu.

Obsah článku

 1. Najznámejšie druhy
 2. Ako na starostlivosť o Tučnolist
 3. Ako rozmnožiť tučnolist
 4. Presádzanie
 5. Bežné problémy

Najznámejšie druhy

 • Crassula Ovata
 • Crassula Arborescens
 • Crassula Rupestris
 • Crassula Marnieriana
 • Crassula Sericea
 • Crassula Cultrata
 • Crassula Coccinea

Ako na starostlivosť o Tučnolist?

Svetlo

Pri pestovaní v interiéri umiestnite rastlinu na jasné a nepriame svetlo prípadne na priame slnko maximálne na 6 hodín denne. Ak sa rozhodnete tučnolist pestovať vonku, ideálne bude ak dostane ranné slnko a popoludní tieň.

Voda

V teplých mesiacoch

Vo všeobecnosti platí, že sukulenty uprednostňujú menej časté zalievanie. Zalievajte až keď je pôda úplne suchá.

Počas chladnejších mesiacov 

Zalievanie obmedzte na 1 – 2 krát do mesiaca, pretože korene môžu v studenej a vlhkej pôde hniť. 

Tip: Pred polievaním nechajte vodu odstáť v konvičke aspoň 24 hodín. Z vody sa vyparí chlór ktorý rastlinám nerobí dobre.

Pôda

Ideálna pôda pre tieto sukulenty je taká, z ktorej voda rýchlo odtečie a zabráni hnilobe koreňov. Pôda pre sukulenty je najlepším riešením pre tučnolisty.

Teplota

Ak tučnolist pestujete v interiéri, pravdepodobne sa nemusíte obávať, či je teplota správna. Ak ho pestujete vonku, bude ideálne ak ho v zime zanesiete dovnútra. Pri teplote pod nulou mu môžu začať opadávať listy a následne zahynie.

Vlhkosť

Tučnolist toleruje aj nízku vlhkosť, čo znamená že nebude potrebný zvlhčovať či rozprašovač. Ak ho máte v miestnosti, kde zvlhčovač používate kvôli iným náročnejším rastlinám, dokáže tolerovať aj vyššiu vlhkosť a nemusíte sa obávať, že zahynie.

Hnojenie

Hnojenie je v prípade tučnolistu jedna z najjednoduchších záležitostí. Ak chcete maximalizovať rast, použite hnojivo na sukulenty každý 3. – 4. týždeň počas jari a leta. V jeseni a zime sa neodporúča hnojiť.

Ako rozmnožiť tučnolist 

Tučnolist dokážete rozmnožiť dvoma spôsobmi: z odrezkov stoniek alebo listov

Odrezky stonky

Na odrezanie stonky použite sterilné a ostré nožnice. Odstrihnite stonku z rastliny a nechajte ju niekoľko dní odstáť(vyschnúť) pred umiestnením do črepníka s dobre priepustnou pôdou. Zalejte vždy vtedy, keď pôda úplne vyschne.

Odrezky listov

Na rozmnoženie tučnolistu z listov odoberte list z rastliny. Nechajte ho niekoľko dní vyschnúť a potom umiestnite do črepníka s dobre priepustnou pôdou. Zalievajte až keď je pôda úplne suchá.

Presádzanie

Odporúča sa presádzanie raz ročne vtedy, keď rastlina vyzerá, že sa v črepníku tlačí. Použite zmes pôdy a pieskom, a črepník s drenážnymi otvormi, pre rýchly odtok vody.

Bežné problémy

Pri pestovaní rastlín v interiéri sa môžete stretnúť s ich napadnutím škodcami. Najčastejšie ide o pavúčiky, vošky, vlnatky alebo aj strapky. Tieto problémy je najlepšie riešiť čo najskôr pomocou nechemického insekticídu, ako je napríklad nimbový olej. Ak by táto možnosť nezabrala, siahnite po chemických prípravkoch na škodce.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: