Izbová palma – jednoduchý návod na pestovanie

Listy Chamaedorea elegans

Chamaedorea elegans, známa aj ako Palma izbová alebo Horská palma, pochádza z hustých dažďových pralesov Guatemaly a južného Mexika, kde rastie v teplom a vlhkom prostredí. Keďže starostlivosťou nepatrí k náročným, často ju môžete vidieť v kanceláriách, školách ale aj nákupných centrách. Izbová palma rastie pomerne pomaly, takže sa nemusíte báť, že rýchlo prerastie svoj kvetináč. Ak sa chcete cítiť ako na návšteve tropického raja po celý rok a túžite po rastline, ktorá je nenáročná na pestovanie, potom bude pre vás Palma izbová ako stvorená. Za predpokladu správnej starostlivosti a podmienok to nie je náročná rastlina a hodí sa aj pre začiatočníkov.

Obsah článku:

  1. Ako sa starať o izbovú palmu
  2. Presádzanie
  3. Ako rozmnožiť izbovú palmu
  4. Bežné problémy

Ako na starostlivosť o izbovú palmu?

Svetlo

Palma toleruje aj miesta so slabším osvetlením, avšak ideálne sú svetlejšie miesta s dostatkom nepriameho svetla. Dostatok nepriameho svetla dokáže podporiť kvitnutie.

Voda

Palmy sú veľmi citlivé na preliatie a neznesú mokrú pôdu. Zalievajte až keď sú vrchné 2 – 3 cm pôdy suché. Žltnúce listy môžu indikovať, že rastlina potrebuje zaliať.

Pôda

Nároky na pôdu nie sú pri tejto palme vysoké. Postačí mix pôdy pre rastliny a palmy ktorý môžete obohatiť rašelinou a piesok, pre lepšie odvodňovanie.

Vlhkosť 

Chamaedorea toleruje priemernú izbovú vlhkosť. Ak sa na nej začnú objavovať suché okraje alebo hnedé končeky listov, je to s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené prievanom alebo nedostatkom vlhkosti. Zvýšte frekvenciu rozprašovania alebo umiestnite k rastline zvlhčovač vzduchu.

Teplota

Tejto rastline sa darí pri bežných izbových teplotách. Dlhodobé vystavenie teploty pod 15 °C môže spôsobiť, že palma zahynie.

Hnojenie

Horskú palmu stačí hnojiť bežným hnojivom na izbové rastliny v rastovej sezóne (marec-september) každé dva až tri týždne. Postačí polovica odporúčaného dávkovania. Hnojivo aplikujte pri polievaní zamiešaním do vody

Presádzanie

Izbová palma má pomerne slabý koreňový systém a rastie relatívne pomaly. Presádzajte ju preto veľmi opatrne. Vo všeobecnosti by ste ju nemali presádzať častejšie, ako každý druhý rok. Ak sa zemina rozpadá, je dlho premočená alebo je napadnutá plesňami, presaďte ju, aby ste zabránili hnilobe koreňov.

Ako rozmnožiť Izbovú palmu

Najlepší spôsob, ako rozmnožiť palmu, je delením. Keď rastlinu presádzate, oddelte stonky a zasaďte uch do nového črepníka s čerstvou zeminou

Ak vaša rastlina zakvitla a plodila ovocie, môžete nechať plody vyschnúť a potom zasiať semienka. Na klíčenie potrebujú teplotu približne 27 °C, takže budete potrebovať ohrev.

Bežné problémy

Izbové palmy sú veľmi citlivé na škodcov ako sú molice, vošky, strapky alebo vlnatky. Kontrolujte rastlinu pri každom zalievaní, aby ste vedeli odhaliť problém čo najskôr. Na odstránenie škodcov použite prírodný insekticíd ako napríklad nimbový olej. Zmiešajte ho s alkoholom a saponátom, postriekajte ním listy a následne ich utrite handričkou. Tento proces opakujte týždenne, pokým napadnutie nezmizne. Ak škodcov neubúda, siahnite po chemickom postreku na škodce.

Hnednutie listov

Existuje niekoľko dôvodov, prečo končeky listov Izbovej palmy hnednú. Jedným z  dôvodov hnednutia listov patrí nadmerné zalievanie, ktoré spôsobuje hnilobu koreňov. Ďalším problémom môže byť nesprávne hnojenie.

Ak hnojenie nie je problémom a pôda je stále vlhká, prestaňte palmu zalievať a pred opätovným zalievaním nechajte pôdu úplne vyschnúť. Ak je pôda nevysychá, budete musieť Izbovú palmu presadiť do novej zeminy. Skontrolujte počas presádzania korene, aby ste sa uistili, že nie sú prehnité. Ak je niekoľko z nich poškodených, môžete ich odrezať. Ak je koreňov prehnitých veľa, palma pravdepodobne umrie.

Ak ste to náhodou prehnali s hnojením, budete musieť spláchnuť nahromadené hnojivo z pôdy. Nechajte vodu pretekať pomalým prúdom cez pôdu niekoľko minút a potom ju nechajte odtiecť. Palmu hnojte iba každé tri až štyri týždne zdriedeným hnojivom vo vode.

Žltnutie listov

Žltnutie listov je zvyčajne znakom toho, že palma nemá dostatok vody. Hoci neznášajú dobre preliatie, stále vyžadujú pravidelnú zálievku.

Počas vegetačného obdobia(jar –  leto) budete pravdepodobne polievať raz týždenne. V zime, keď je palma v kľude, budete musieť zalievať približne každý 2 – 3 týždeň.

Jednoduchý spôsob, ako to skontrolovať, či rastlinka potrebuje zaliať je zapichnúť prst do pôdy. Ak je vrchných 3-5 centimetrov suchých, zalejte pokým nezačne voda vytekať z drenážnych otvorov.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: