Starostlivosť o Svkorine jazyky – návod od A po Z

Sansevieria trifasciata

Svokrine jazyky, známe aj ako Sansevieria alebo Snake plant, sú jednou z najnenáročnejších izbových rastlín, ktoré môžete v domácnosti pestovať. Tieto sukulentné rastliny sú veľmi tolerantné na svetlo aj vodu a sú ideálne pre začiatočníkov.

Svokrin jazyk pochádza z južnej Afriky a je skvelo uspôsobený aj na naše Slovenské podmienky. Príliš veľa vody a prinízke teploty sú dve veci, ktoré môžu túto rastlinu skutočne významným spôsobom ovplyvniť. Premočená pôda spôsobí hnilobu koreňov a dlhodobé vystavenie nízkym teplotám môže poškodiť lístie.

Obsah článku:

  1. Druhy Svokriných jazykov
  2. Aké sú ideálne podmienky na pestovanie?
  3. Ako presadiť svokrine jazyky
  4. Ako Svokrine jazyky rozmnožiť
  5. Časté problémy pri pestovaní

Druhy Svokriných jazykov

Sansevieria trifasciata je najznámejším druhom svokriných jazykov. Má zelené listy so žltými okrajmi.

Sansevieria trifasciata

Sansevieria trifasciata Hahnii je kompaktná verzia svokrinho jazyka, ktorá je v tvare vtáčieho hniezda a dorastá do výšky približne 20 cm.

Sansevieria trifasciata Hahnii

Sansevieria cylindrica má hladké a valcovité listy so sivozeleným panašovaním. Dorastá do výšky až 70 cm.

Sansevieria cylindrica

Aké sú ideálne podmienky na pestovanie?

Svetlo

Aj keď Svokrine jazyky preferujú jasné ale nepriame svetlo, dobre znášajú aj slabé či naopak silné slnko. Vyvarujte sa vystaveniu rastliny priamemu slnku, ktoré môže spáliť listy.

Tip: Čím sú listy svokriných jazykov svetlejšie, tým viac svetla budú potrebovať. Ak chcete snake plant umiestniť do tmavších častí miestnosti, siahnite skôr po odrodách s tmavšími listami.

Voda

Medzi zálievkami nechajte pôdu úplne vyschnúť. Počas studených mesiacov znížte zalievanie na raz za 3 – 4 týždne. Svokrin jazyk je lepšie polievať menej často, akoby ste ho mali prelievať.

Pôda

Svokrine jazyky nie sú veľmi náročné na pôdu. Keďže hniloba koreňov je jedným z hlavných problémov, ktoré ich dokážu zabiť, použite dobre odvodňujúcu pôdu, ktorá tomu zabráni.

Skvelou voľbou je substrát na kaktusy a sukulenty. Môžete do substrátu pridať trochu perlitu alebo rašeliny, ktoré taktiež pomôžu s odvodnením a prevzdušnením. Samozrejmosťou je črepník s drenážnymi otvormi, alebo terakota.

Teplota

Ak je teplota v miestnosti znesiteľná pre vás, bude bude znesiteľná aj pre svokrin jazyk. Nie sú náročné ani na teplotu. Postačí, ak ich neumiestnite do studeného prievanu a teploty pod 10ºC.

Vlhkosť

Svokrine jazyky nemajú žiadne špeciálne požiadavky na vlhkosť, ale uprednostňujú suchšie prostredie.

Hnojenie

Hnojte hnojivom na kaktusy počas rastovej sezóny na jar a v lete každý druhý mesiac. Riaďte sa pokynmi na obale hnojiva.

Ako presadiť svokrine jazyky

Svokrin jazyk väčšinou rastie pomaly a len zriedkavo potrebuje presadiť. Ak mu ale doprajete dostatok slnečného svetla, môže rásť rýchlo a bude vyžadovať presádzanie alebo rozdelenie. Najlepší čas na presádzanie je na jar. Vyberte pevný črepník, ideálne terakotový, pretože má silné korene. Pri presádzaní vždy používajte čerstvý substrát pre kaktusy a sukulenty.

Ako svokrine jazyky rozmnožiť?

Sansevieria vytvára podzemky vďaka čomu sa ľahko rozmnožuje delením. Pri presádzaní hľuzy rastliny opatrne oddeľte od seba a zasaďte do nového substrátu. Hoci sa to dá urobiť kedykoľvek, najlepšie obdobie je jar. Keďže jar a leto je vegetačné obdobie, novo rozmnožené rastliny sa rýchlejšie uchytia.

Môžete ich rozmnožovať aj pomocou listových odrezkov. Stačí odrezať list a narezať ho na približne 5 cm kúsky ktoré umiestnite do novej pôdy približne do hĺbky 2 cm. Odrezky zasaďte rovnakým smerom, akým rástli – spodok do zeminy. Môže trvať 2 – 3 mesiace, kým odrezky pustia nové korene.

Časté problémy

Žlté listy – sú príznakom nadmerného zalievania, najmä v zime. Skontrolujte, či spodok listov alebo korene nie sú prehnité. Pred opätovným zalievaním nechajte substrát vyschnúť a pri polievaní vždy vytečenú vodu vylejte z podtácky. 

Vädnúce/pokrčené listy – rastlinu ste dlho nepoliali. Poriadne ju zalejte a za pár dní by mala byť v poriadku.

Listly padajúce na strany – v tomto prípade môže ísť o viac problémov: málo vody, preliatie alebo aj nedostatok svetla. Ak ste vašu rastlinu preliali, nechajte ju vyschnúť a upravte frekvenciu polievania. V prípade, že ste rastlinu nepoliali veľmi dlho, poriadne ju zalejte. Ak chyba nebola v polievaní, premiestnite rastlinu na svetlejšie miesto.

Problémom môžu byť aj vlnatky. Ak spozorujete malý biely hmyz, ktorý je lepkavý a chodí po spodnej strane listov, sú to vlnatky. Na ich odstránenie naneste neemový olej, spolu s alkoholom a saponátom na rastlinu a utrite listy handričkou. 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: