Philodendron Verrucosum – Tipy na starostlivosť

Philodendron Verrucosum

Philodendron verrucosum je pravdepodobne jedným z najzaujímavejších filodendronov. Zaujme hlavne svojimi sýto zelenými listami so svetlo hnedou až zlatou žilnatinou. Tento filodendron je popínavý, čo znamená, že bude potrebovať tyč alebo inú oporu pre rast. Verrucosum pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky z krajín ako Kostarika, Nikaragua, Kolumbia či Ekvádor. 

Často sa dočítate, že starostlivosť o Philodendron verrucosum nie je náročná. Nie je to úplne pravda, keďže pochádza z rovníkovej oblast a potrebuje oveľa viac vlhkosti, ako väčšina ostatných izbových rastlín. Okrem toho, listy Philodendronu verrucosum majú tendenciu rýchlo zhnednúť a skrehnúť, ak rastlina nemá dostatok vody.

Pozrime sa na to, aké podmienky verrucosum potrebuje, aby sa mu vás darilo.

Obsah článku:

  1. Aké sú ideálne podmienky pre Philodendron Verrucosum?
  2. Presádzanie
  3. Ako rozmnožiť Philodendron Verrucosum?
  4. Bežné problémy

Aké sú ideálne podmienky pre Philodendron Verrucosum?

Svetlo

Tejto rastlinke sa najlepšie darí pod jasným ale nepriamym svetlom. Umiestnite filodendron k východnému oknu, kde dostane väčšinu dňa slnečné svetlo. Dajte pozor na to, aby nebol na priamom svetle a aby sa listy nedotýkali okna.

Pôda

Najväčšie problémy môže Verrucosu spôsobiť zlá pôda a nesprávne prelievanie. Pre túto rastlinu je najlepšia dobre prevzdušnená a skvele odvodňujúca pôda. Zmiešajte zeminu pre izbové rastliny, s kôrou pre orchideu a perlitom v pomere 2:1:1. Vytvoríte tak mix so skvelou priepustnosťou a zamedzíte hnilobe koreňov.

Voda

Frekvencia zalievania silno závisí od teploty, vlhkosti, svetla a ročného obdobia. V priemerných izbových podmienkach bude potrebné polievať raz alebo dvakrát týždenne na jar a v lete. V jeseni a v zime stačí približne raz za 2 týždne.

Tip: Pred polievaním vždy skontrolujte pôdu prstom. V prípade Philodendronu Verrucosum je potrebné zaliať, ak je cca ¾ pôdy suchej. Nikdy nenechajte rastlinu úplne vyschnúť!

Teplota

Váš Philodendron verrucosum je potrebné udržiavať v teplote aspoň 20 °C. Teplotou nad 25°C v kombinácii s vysokou vlhkosťou sa priblížite k jeho prirodzeným podmienkam a odvďačí sa vám rýchlym rastom.

Vlhkosť

Najideálnejšia vlhkosť pre verrucosum je okolo 90 %. Túto úroveň môžete dlhodobo udržiavať iba v teráriu či skleníku. Minimálna vlhkosť na udržanie rastliny v dobrom stave by však mala byť aspoň 60 %.

Hnojenie

Hnojte rastlinu aspoň 3x ročne počas vegetačného obdobia(jar – leto). Použite hnojivo s pomalým uvoľňovaním alebo kvalitnejšie rozpustné hnojivo, ktoré neobsahuje príliš veľa soli.

Presádzanie

Presádzanie bude potrebné raz za dva roky, prípadne ak verrucosum pestujete v skleníkových podmienkach, tak kraz za rok. Črepník by mal byť o pár centimetrov väčší ako predošlý. Ak rastlinu presadíte do príliš veľkého črepníka, riskujete že sa neujme a zahynie.  Použite črepník s drenážnymi otvormi alebo terakotový črepník, aby ste zaistili rýchly odtok vody. Pri presádzaní vždy použite nový čerstvý mix pôdy a korene opatrne očistite od starej pôdy.

Ako rozmnožiť Philodendron Verrucosum?

Rozmnožiť Philodendron verrucosum nie je nič zložité. Potrebujete na to čisté sterilné nožnice, pohár s vodou a svetlé miesto. Postupujte podľa týchto krokov:

  • Sterilnými nožnicami odrežte zo stonky tak, aby na odrezku bolo aspoň jedno kolienko a minimálne jeden list.
  • Odrezok vložte do pohára s vodou a umiestnite ho na jasné, nepriame svetlo. Kolienko odrezku musí byť celé ponorené pod vodou.
  • Priebežne dopĺňajte vodu, aby nikdy neklesla pod kolienko odrezku.
  • Po tom, čo nové korene vyrastú do dĺžky aspoň 5-8 cm(môže to trvať niekoľko týždňov), zasaďte odrezok do nového črepníka s čerstvou zeminou.

Bežné problémy

Žltnúce listy

Ak žltnú iba staršie listy v spodnej časti rastliny, je to prirodzený jav pri dospievaní. Keď spozorujete, že listy vášho verrucosa žltnú aj na iných miestach, ide pravdepodobne o preliatie

Znížte frekvenciu polievania a kontrolujte priebežne pôdu, či nie je stále mokrá. V prípade, že je pôda premočená a nevysychá, bude dobré, ak ju vymeníte za novú. Predídete tak hnilobe koreňov.

Ovisajúce listy

Ovisnuté listy na filodendrone môžu byť znamenať 2 veci: preliatie alebo nedostatok vody

Zapichnite prst do pôdy. Ak máte pocit, že je pôda mokrá a lepí sa na prst, ide preliatie. Pravdepodobne budete musieť vymeniť pôdu, aby sa predišlo hnilobe koreňov. Použite vzdušný mix pôdy, aby ste s týmto už nemali v budúcnosti problém.

Ak je pôda na druhú stranu príliš suchá a dlho ste filodendron nepoliali, poriadne ho zalejte až pokým nezačne voda vytekať z drenážnych otvorov. 

Napadnutie škodcami

Najnepríjemnejším problémom, s ktorým sa môžete stretnúť pri pestovaní rastlín sú škodcovia. Rýchlo sa rozšíria po rastlinách a je ťažké sa ich zbaviť. Skontrolujte vaše rastlinu pri každom ich polievaní. Pozorne prezrite listy z oboch strán a nezabudnite aj na stonky.

Najčastejšie sa stretnete s vlnatkami, roztočmi, strapkami, pavúčikmi alebo hubovými chorobami. Vždy napadnutú rastlinu izolujte od ostatných, aby sa napadnutie nerozšírilo ďalej. 

Na ich odstránenie použite nimbový olej, zmiešaný s alkoholom a saponátom. Tento mix nalejte do rozprašovača a postriekajte listy a stonky. Nechajte chvíľu účinkovať a následne celú rastlinku zotrite jemnou handričkou. Tento postup opakujte aspoň 3x po sebe raz za týždeň.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: