Monstera Albo Variegata – Starostlivosť a rozmnožovanie

Biela monstera albo variegata

Monstera Albo Variegata známa aj ako Biela Monstera je tak, ako aj Monstera deliciosa kvitnúca rastlina patriaca do čeľade Araceae. Tento poddruh Monstery deliciosy je o niečo menší a hneď na prvý pohľad zaujme svojim bielym sfarbením nazývaným panášovanie. Ide o mutáciu, ktorá je zodpovedná za “farebnosť” a vytváranie bielych škvŕn naprieč listami.

Táto panašovaná monstera je pomerne vzácna a veľmi vyhľadávaná medzi milovníkmi izbových rastlín. Nejde vypestovať zo semienok, keďže žiadne neexistujú a preto jediný spôsob, ako sa k nej dostať sú odrezky. Pozrime sa na to, ako sa o ňu starať a na čo si dať pozor.

Obsah článku:

  1. Základné podmienky na starostlivosť o Monsteru Albo Variegatu
  2. Presádzanie bielej monstery
  3. Ako rozmnožiť Monsteru Albo Variegatu?
  4. Bežné problémy pri pestovaní

Základné podmienky na starostlivosť o Monsteru Albo Variegatu

Svetlo

Čím je biela farba na listoch dominantnejšia, tým viac svetla si bude rastlina vyžadovať. Dokáže tolerovať aj slabšie svetlo, ale nie tak dobre ako deliciosa. Preto je ideálne jasné  nepriame svetlo. Ak chcete aby čo najlepšie prosperovala, neumiestňujte ju do tmavších rohov, skôr k najviac presvetlenému oknu.

Voda

Zálievka záleží od množstva slnka a ročného obdobia. Na jar a v lete bude potrebné polievať približne raz za týždeň. Vždy pred polievaním vopchajte prst do zeminy a ak sú vrchné 3 cm zeminy úplne suché, poriadne ju zalejte. V zime postačí polievať pravdepodobne raz za 2 týždne.

Pôda

Použite vzdušný a priepustný mix zeminy na izbové rastliny, orchideovej kôry a perlitu v pomere 2:2:1. Biela monstera nemá rada premočenú pôdu.

Teplota

Štandardná izbová teplota v rozmedzí od 18 – 30ºC bude ideálna. Toleruje aj nižšie teploty, no dlhodobe vystavenie teplote pod 10ºC jej môže zastaviť rast a poškodiť ju.

Vlhkosť

Monstera Albo vyžaduje vyššiu vlhkosť ako klasická deliciosa. Postrekujte ju rozprašovačom aspoň 3 krát do týždňa. Nič nepokazíte ani zvlhčovačom vzduchu.

Tip: Pre zvýšenie okolitej vlhkosti nasypte do podmisky alebo do okrasného kvetináča kamienky. Odtečená voda z polievania sa tam usadí a zvýši tak vlhkosť okolo rastliny.

Hnojenie

V rastovej sezóne (jar – leto) hnojte raz mesačne hnojivom pre izbové rastliny. Keďže Biela monstera nepotrebuje príliš veľa hnojiva, odporúčanú dávku z obalu zrieďte na polovicu. V jeseni a zime nehnojte vôbec.

Presádzanie bielej monstery

Keď si všimnete, že trčia korene z drenážnych otvorov, je čas na presadenie. Nepresádzajte do príliš veľkého črepníka, v ktorom by sa mohla zadržiavať nadbytočná voda, črepník by mal byť len o niekoľko centimetrov väčší, ako je súčasný. Pri presádzaní opatrne očistite korene od zeminy a použite nový substrát do nového črepníka. Najlepší čas na presádzanie je počas rastovej sezóny.  

Ako rozmnožiť Monsteru Albo Variegatu?

Ak sa rozhodnete rozmnožiť vašu Monsteru Albo, postupujte rovnako ako pri deliciose. Ostrými a vydezinfikovanými nožnicami odrežte list zo stonky asi 2-3 cm pod kolienkom, na ktorom sú vzdušné korene. Následne odrezok umiestnite do nádoby s vodou alebo rašelinníkom. Odrezok v nádobe umiestnite na presvetlené miesto a počkajte, kým nevyrastú korene dlhé aspoň 10 cm(môže to trvať niekoľko týždňov). Po tom, čo sú korene dostatočne dlhé, odrezok zasaďte do črepníka.

Bežné problémy pri pestovaní

Nesprávna starostlivosť sa na Albo Variegate prejaví pomerne rýchlo. Pozrime sa preto na najčastejšie indikátory problémov a ako ich vyriešiť.

Hnedé špičky listov

Najčastejšou príčinou je nedostatočná vlhkosť. Problém môže byť aj v nedostatočnej veľkosti črepníka.

Zvýšte frekvenciu postrekovania rozprašovačom, ideálne to robte každý deň. Ak na to nemáte čas, skúste zvlhčovač vzduchu, alebo nasypte kamienky do podmisky a nalejte tam trochu vody. V prípade, že má monstera príliš malý črepník, presaďte ju do väčšieho.

Hnednúce listy

Hnednutie ale aj žltnutie listov môže indikovať nadmerné polievanie. Hnednutie bielych častí listov je spôsobené slabým svetlom alebo nízkou vlhkosťou. 

Znížte frekvenciu zalievania a umiestnite rastlinu na také miesto miesto, kde dostane viac nepriameho svetla. Nebojte sa hnedé časti z listov odrezať, zníži to ich šírenie. 

Žltnúce listy

Najčastejšou príčinou žltnutia listov je prelievanie. Nepolievajte rastlinu aspoň týždeň a po týždni skontrolujte pôdu, či nie je stále premočená. Ak nepoužívate črepník s drenážnymi otvormi alebo pôdu, ktorá je dobre priepustná, bude najlepšie, keď monsteru čo najskôr presadíte.

Ak žltnú iba spodné listy, môže ísť o prirodzený jav dospievania. V tomto prípade sa nemusíte báť. Žlté listy odstrihnite, pretože môžu byť lákadlom pre škodce.

Napadnutie škodcami

Ak si všimnete maličký hmyz pohybujúci sa po listoch či stonách rastliny, môže ísť o napadnutie škodcami. Najčastejšie sa môžete stretnúť s pavúčikmi, vlnatkami, smútivkami, strapkami alebo molicami. 

Napadnutú rastlinu oddeľte od ostatných, aby sa škodce nemnožili ďalej. Postriekajte listy a stonky mixom alkoholu, saponátu a nimbového oleja. Nechajte postrek pôsobiť 10 – 15 minút a rastlinu utrite jemnou handričkou. Tento proces opakujte raz týždenne po dobu 3 – 4 týždňov. Ak napadnutie neustupuje, siahnite po chemickom postreku na izbové rastliny,

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: