Mucholapka obyčajná – ako zaistiť aby prežila?

Rastlina mucholapka

Dioanea muscipula, tiež známa ako Mucholapka obyčajná, je jednou z najvyhľadávanejších mäsožravých rastlín. Aj napriek jej obľúbenosti nie je úplne jednoduché ju udržať na žive. Na to, aby vám po pár týždňoch po kúpe doma neumrela, je dobré poznať jej prirodzené prostredie

Dioanea pochádza zo subtropických močiarov Severnej Ameriky. Pôda je v týchto oblastiach veľmi chudobná na živiny a takmer neustále mokrá. Tieto pôdne podmienky spôsobujú aj to, že v jej okolí rastie málo stromov, ktoré by ich ukryli pred slnkom. Prirodzene teda na prežitie potrebuje veľa priameho slnečného svetla.

Obsah článku:

  1. Aké sú podmienky na pestovanie mucholapky?
  2. Presádzanie Mucholapky
  3. Ako mucholapku zazimovať?

Aké sú podmienky na pestovanie mucholapky?

Svetlo

Mucholapky sú prirodzene zvyknuté na veľké množstvo slnka. Ocenia umiestnenie s čo najväčším množstvom priameho slnka. Umiestnite ju preto na najslnečnejšie okno, aké doma máte.

TIP: Mucholapku môžete počas leta umiestniť von, ak v interiéri nemáte dostatok svetla.

Voda

Keďže sú to močiarne rastliny, obľubujú mokrú pôdu. Zalievajte tak, aby pôda nikdy nevyschla, hlavne ak ju máte na priamom slnku, a bola stále aspoň trochu mokrá. V zime nezalievajte tak často ako inokedy, ale taktiež ju nenechajte vyschnúť.

Pôda

Zmiešajte kremičitý piesok s rašelinníkom v pomere 2:1 a vytvoríte tak ideálny substrát pre mucholapku. Ako bolo spomenuté vyššie, tieto rastliny rastú prirodzene v pôde chudobnej na živiny. Preto bude potrebný iný substrát, ako ten na bežné izbové rastliny, pretože obsahuje hnojivá, ktoré mucholapku zabijú. 

Vlhkosť

Mucholapky obľubujú vysokú vlhkosť, takže nič nepokazíte každodenným sprejovaním rozprašovačom. 

Teplota

Postačí normálna izbová teplota v rozmedzí od 18 – 30°C. Dokáže dlhodobo tolerovať aj nižšie teploty, takže ak ju máte umiestnenú v chladnejšej miestnosti, nemusíte sa báť že kvôli chladu zahynie.

Hnojenie

Nikdy mucholapku nehnojte, pretože ju hnojivom zabijete. Namiesto toho jej raz za 2 týždne môžete dať mŕtvu muchu alebo iný malý hmyz.

Presádzanie Mucholapky

Vo všeobecnosti treba Dioaneu presádzať raz za rok až raz za dva roky. Veľmi to záleží od podmienok v ktorých rastie a ako sa jej darí. Pri presádzaní buďte opatrní pri čistení koreňov, aby ste ich nepoškodili. Vždy použite novú pôdu – mix kremičitého piesku a rašelinníka a črepník s drenážnymi otvormi.

Ako mucholapku zazimovať?

Mucholapku je v zime potrebné zazimovať približne na 3 mesiace na chladné miesto v dome. Skvelým miestom môže byť svetlá chodba alebo garáž. Počas zimovania polievajte raz, maximálne dva krát do mesiaca aby bola pôda vlhká.

Počas zimy sa rast výrazne spomalí a niektoré časti rastliny sčernejú a odumrú. Nemusíte sa báť, ide o prirodzený jav. S príchodom jari sa rastlina začne znova rozrastať.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: