Rodinné šťastie – kompletný návod na starostlivosť

Rodinné šťastie

Soleirolia soleirolii známa ako Rodinné šťastie (anglicky: Baby’s Tears alebo Irish moss)  je jasne zelená popínavá rastlina s malými krehkými listami. Vďaka svojim husto rastúcim a popínavým listom si ju na prvý pohľad môžete ľahko pomýliť s machom. Soleirolia rastie veľmi rýchlo a vyzerá najkrajšie práve vtedy, keď sa popína cez okraj črepníka. 

Darí sa jej aj pri slabšom osvetlení a často sa používa v rastlinných teráriách. Ak sa ju rozhodnete pestovať vonku, v zime vám pravdepodobne odumrie kvôli mrazom. Vo vnútorných podmienkach sa pestuje pomerne ľahko a je dobrou voľbou aj pre začiatočníkov. Pozrime sa na to, aké sú pre ňu ideálne podmienky a ako na starostlivosť o Rodinné šťastie.

Obsah článku:

  1. Ideálne podmienky pre pestovanie
  2. Presádzanie
  3. Rozmnožovanie
  4. Ako zastrihávať Rodinné šťastie
  5. Bežné problémy pri pestovaní

Ideálne podmienky pre pestovanie rodinného šťastia

Svetlo

Soleirolia soleirolii dokáže na krátke obdobie tolerovať priame svetlo, ale najlepšie je jasné a nepriame svetlo. Ak je umiestnená na priamom svetle, môžu jej začať hnednúť listy, prípadne ich môže slnko spáliť. Môžete ju pestovať aj pri umelom svetle

Voda

Rodinné šťastie potrebuje vlhkú ale nie premočenú pôdu. Vždy skontrolujte vlhkosť prstom, ak sú vrchné 3-5 cm pôdy mokré, zalejte ju. Soleirolia netoleruje vyschnutú pôdu.

Tip: Namiesto zalievania pôdy zhora, nalejte vodu do podmisky alebo okrasného kvetináča a nechajte korene nasať vodu. Prebytočnú vodu následne vylejte.

Pôda

Pôdny mix by mal obsahovať zeminu pre izbové rastliny, obohatenú o perlit, ktorý ju prevzdušní v pomere 3:1

Vlhkosť

Obľubuje vyššiu vlhkosť, aspoň 75%, takže skvelým miestom je kuchyňa alebo presvetlená kúpeľňa. Ak takúto vlhkosť v miestnosti nemáte, postrekujte rozprašovačom aspoň 3x do týždňa.

Tip: Do podmisky nasypte 0,5 – 1 cm kamienkov do ktorých nalejte vodu. Takýmto spôsobom zvýšite okolitú vlhkosť rastliny.

Hnojenie

Hnojte dvakrát mesačne vo vegetačnom období(jar – leto). Použite hnojivo na izbové rastliny podľa návodu na obale. Počas jesene a zimy rastlinu nehnojte.

Presádzanie rodinného šťastia

Soleirolia soleirolii rastie rýchlo a je potrebné ju pravidelne presádzať. Zaobstarajte si väčší črepník s drenážnymi otvormi a zeminu obohatenú o perlit.

Stonky rastliny sú krehké, nevyťahujte ju preto z črepníka za stonky alebo listy. Otočte rastlinu hore dnom a poklepte po nej, opatrne po bokoch črepník stláčajte, pokým sa neuvoľní. Korene očistite od zeminy a premiestnite do nového črepníka s novým substrátom.

Rozmnožovanie

Rozmnožovanie rodinného šťastia je možné pomocou odrezkov alebo delením. Na rozmnožovanie odrezkami odrežte stonky dlhé asi 5 cm. Odstráňte spodné listy a stonky zasaďte do nového črepníka s novým substrátom.Črepník s odrezkami udržiavajte vlhký a denne ich zvlhčujte rozprašovačom. V priebehu niekoľkých týždňov sa nové rastliny zakorenia.

Ďalšou možnosťou je množenie delením. Na rozdelenie Soleirolie potrebujete lopatku na rastliny a črepník s novým substrátom. Oddeľte časť rastliny so zeminou a koreňmi pomocou malej lopatky na rastliny. Nebojte sa poškodenia rastliny, rýchlo sa zotaví. Oddelenú časť zasaďte do vlhkej, dobre priepustnej pôdy.

Ako zastrihávať Rodinné šťastie?

Zastrihávanie rodinného šťastia je naozaj hračka. Ak sú jeho výhonky príliš dlhé, a vy mu chcete zachovať hustý vzhľad, výhonky jednoducho skráťte čistými nožnicami. 

Tip: Odstrihnuté časti môžete zasadiť do nového črepníka a takto si rastlinku jednoducho rozmnožiť.

Problémy pri pestovaní Rodinného šťastia

Ak poznáte potreby rodinného šťastia, nemali by ste sa pravdepodobne stretnúť s väčšími problémami. Najdôležitejšie je zabezpečiť dostatok vlhkosti a vody. Ak ste sa ale s nejakým problémom predsa stretli, pozrime sa na to, ako si s ním poradiť.

Hnednúce lístky

Ak je rastlina umiestnená na priamom slnku, môže mať hnedé či spálené listy. Presuňte ju na miesto s jasným nepriamym slnkom.

Vädnutie listov

K vädnutiu listov dochádza v dvoch prípadoch – ak nemá rastlina dostatok vody alebo je v malom črepníku

V prípade že ste ju dlho nepolievali, poriadne ju zalejte a zvýšte aj okolitú vlhkosť napríklad častejším striekaním rozprašovačom.

Ak ste rastlinu dlho nepresádzali, urobte tak buď presadením do väčšieho črepníka, alebo si ju rozmnožte rozdelením.

Čierne listy a nepríjemne zapáchajúca pôda

Ak z rastliny cítite nepríjemný zápach a jej listy černejú, ide pravdepodobne o hnilobu koreňov. Táto choroba je spôsobená nadmerným zalievaním alebo slabým odtekaním vody z pôdy.

Rastlinu môžete zachrániť presadením do črpeníka s drenážnymi otvormi s novým substrátom. Opatrne ju vyberte z črepníka, korene očistite a odrežte prehnité časti. Do nového substrátu pridajte perlit, ktorý pôdu prevzdušní a predídete tak hnilobe v budúcnosti. 

.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: