Philodendron Pink Princess – Starostlivosť a rozmnožovanie

Philodendron pink princess

Philodendron Pink Princess (Philodendron erubescens) – je popínavá rastlina z čeľade Araceae. Na prvý pohľad zaujme svojimi nádhernými ružovo panašovanými listami. Tieto listy môžu dorásť až do dĺžky 22 cm a šírky 12 cm. Ružová farba na listoch je spôsobená nedostatkom chlorofylu – chemickej látky, vďaka ktorej sú listy rastlín zelené. Je však potrebná aj určitá zeleň na listoch, aby rastliny mohli fotosyntetizovať. Chlorofyl pomáha vytvárať kyslík a glukózu pre zdravý rast.

U zberateľov izbových rastlín je Pink Princess určte na vysokej priečke zoznamu rastlín, ktoré musia mať. Vďaka jej ružovému panašovanu však zaujme aj ľudí, ktorí rastliny nepestujú. Ide o pomerne raritný kúsok, ktorého odrezky sa pohybujú v desiakach eur a väčšie rastliny od 100 eur nahor. Je teda dôležité vedieť, ako tejto raritke poskytnúť čo najideálnejšie podmienky na pestovanie.

Obsah článku:

  1. Základné podmienky na pestovanie
  2. Presádzanie
  3. Rozmnožovanie Philodendronu Pink Princess
  4. Bežné problémy

Základné podmienky na pestovanie 

Svetlo

Najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje panašovanie je dostatok svetla. Pink princess potrebuje veľa jasného nepriameho svetla. Dokáže zniesť aj pár hodín priameho svetla, ktoré môže napomôcť s množstvom ružovej farby na listoch. Ak nemáte vo svojom dome miesto, kde by dostala dostatok svetla, je potrebné zaobstarať si grow light. Bez dostatočného svetla začnú listy revertovať a stratia panašovanie.

Zálievka

Je dôležité vyhnúť sa nadmernému zalievaniu, aby nedošlo k hnilobe koreňov Pred zalievaním vždy skontrolujte pôdu – vrchné 2 – 3 centimetre pôdy by mali byť pred zalievaním úplne suché. Vodu lejte až kým nezačne vytekať cez drenážne otvory a odetčenú vodu vylejte.

Substrát

Ideálny substrát by mal poskytnúť dostatok živín, udržiavať vlhkosť, ale nikdy by nemal byť premočený. Zmiešajte zeminu pre izbové rastliny s perlitom a kôrou pre orchidey v pomere 2:1:1.

Vlhkosť

Philodendron Pink Princess tak, ako väčšina tropických izbových rastlín, potrebuje vyššiu vlhkosť. Priemerná izbová vlhkosť je zvyčajne pre túto rastlinu nedostatočná. Ak chcete zvýšiť okolitú vlhkosť, pravidelne používajte rozprašovač vody, prípadne siahnite po zvlhčovači vzduchu.

Tip: Do podmisky nasypte 0,5 – 1 cm kamienkov do ktorých nalejte vodu. Takýmto spôsobom môžete zvýšiť okolitú vlhkosť rastliny.

Teplota

Potrebuje izbovú teplotu v rozmedzí od 18 do 30 stupňov Celzia. V zime ho neumiestňujte nad horúce radiátory alebo k oknám, ktorými vetráte.

Hnojenie

Hnojte pravidelne raz mesačne v jarných a letných mesiacoch hnojivom na izbové rastliny. Nehnojte vôbec počas jesene a zimy, pretože rastlina vtedy nerastie a zimuje.

Presádzanie

Pre dlhodobé prosperovanie Philodendronu Pink Princess je dôležité pravidelné presádzanie. Keď je rastlina mladá, mala by sa presádzať každý rok. Po pár rokoch korene nebudú rásť tak rýchlo a môžete ju presádzať každý druhý roky.

Na presadenie budete potrebovať nový substrát a o trochu väčší črepník s drenážnymi otvormi, ako ten predošlý. Pri presádzaní rastlinu opatrne vyberte z črepníka a korene očistite od zeminy. Filodendron zasaďte do nového črepníka s novým substrátom a poriadne ho zalejte, aby sa dobre usadil.

Rozmnožovanie Philodendronu Pink Princess

Keďže ide o raritnú a drahú rastlinu, je veľká šanca že sa ju rozhodnete rozmnožiť. Je potrebné upozorniť, že pri množení môže nová rastlina jednoducho stratiť panašovanie, aj keď je materská rastlina veľmi ružová.

Najjednoduchším spôsobom ako rozmnožiť Philodendron Pink Princess je umiestnením odrezku do vody. Pozrime sa ako to dokážete v piatich jednoduchých krokoch:

1. Urobte odrezok

Pomocou vydezinfikovaných nožníc odrežte časť stonky, na ktorej je aspoň 1 list a jedno kolienko.

2. Odrezok umiestnite do pohára s vodou

Kolienko musí byť úplne ponorené a list musí byť nad vodou, inak začne hniť. Z kolienka budú rásť nové korene.

3. Pohár s odrezkom umiestnite na svetlé miesto

Umiestnite pohár s odrezkom na jasne a nepriame svetlo. Je dôležité vyhnúť sa priamemu slnečnému svetlu, ktoré môže spáliť listy a aj nové korene.

4. Počkajte kým nie sú korene dlhé aspoň 5 cm

Prvé korienky by ste mohli vidieť už po týždni. Počkajte, kým nebudú dlhé aspoň 5 cm kým začnete presádzať. Počas tejto doby podľa potreby dopĺňajte alebo vymeňte vodu tak, aby boli korene stále pod vodou.

5. Zasaďte odrezok do substrátu

Akonáhle sú korene dlhé aspoň 5 cm, odrezok môžete zasadiť do pôdy. Použite dobre priepustný substrát a črepník s drenážnymi otvormi podľa návodu hore.

Pôdu udržiavajte vlhkú počas prvých dvoch týždňov po presadení, aby ste podporili rast koreňov.

Bežné problémy pri pestovaní

Jednou z najlepších vlastností Pink Princess okrem jej vzhľadu je, že nie je náročná na starostlivosť. Ako pri každej rastline sa však môžete stretnúť s problémami.

Strata ružovej farby

S najväčšou pravdepodobnosťou je to spôsobené nedostatkom svetla. Zabezpečte rastline jasné a nepriame svetlo. V prípade že nové listy rastú uplne zelené, môžete ich odrezať a nechať narásť nové, ktoré môžu byť viac ružové.

Ovísajúce listy

Tento problém sa najčastejšie vyskytuje, ak rastlina dostáva nesprávne množstvo vody. Môže ísť o prelievanie, alebo o nedostatok vody. Ak sa vám pôda zdá mokrá a listy aj tak ovísajú, dôvodom je nadmerné zalievanie. Ak je pôda vysušená, rastlinu ihneď zalejte.

Listy môžu tiež začať ovísať vtedy, ak je umiestnená vo veľmi slabom svetle alebo vo vysokom teple, napríklad nad radiátorom.

Hnednutie okrajov listov

Ak spozorujete, že okraje listov sú hnedé a krehké, rastlina má pravdepodobne nedostatok vlhkosti. Hnedé okraje odstrihnite čistými nožnicami a okolitú vlhkosť zvýšte častejším rosením rozprašovačom, prípadne zvlhčovačom vzduchu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: