Ficus Elastica – Starostlivosť, druhy a problémy

Ficus elastica

Ficus elastica, bežne známy ako Figovník kaučukový, je nádherná tropická rastlina pochádzajúca z juhovýchodnej ázie. Na prvý pohľad zaujme svojimi veľkými oválnymi listami, ktoré vyrastajú z rovnej vertikálne rastúcej stonky do všetkých strán. V jeho prirodzenom prostredí dorastá až do výšky 30 metrov a listy môžu mať dĺžku až 30 centimetrov. Poznáme viacero druhov Figovníka kaučukového, ktoré sa navzájom odlišujú sfarbením listov.

Starostlivosť o Ficus elastica je pomerne jednoduchá a ak už vlastníte iný figovník, nemali by ste s ním mať problémy. Stačí mu dopriať dostatok svetla, vody a tepla a budete odmenení rýchlo rastúcim exotickým prírastkom do zbierky izbových rastlín.

Obsah článku:

  1. Najznámejšie druhy
  2. Základné podmienky pre starostlivosť
  3. Presádzanie
  4. Rozmnožovanie figovníka kaučukového
  5. Bežné problémy pri pestovaní

Najznámejšie druhy Ficusu elastica

  • Ficus Elastica “Decora” – má tmavozelené lesklé listy
  • Ficus Elastica “Tineke” – má svetlozelené krémovo panašované listy
  • Ficus Elastica “Robusta” – je podobný ako Decora s väčšími a lesklejšími listami
  • Ficus Elastica “Rubra” – má tmavozelené listy s červeným žilkovaním

Základné podmienky pre starostlivosť o Ficus elastica

Svetlo

Umiestnite fikus na miesto, ktoré dostáva jasné a nepriame svetlo. Čím sú listy fikusu elastica tmavšie, tým je tolerantnejší k slabšiemu svetlu. Panašované typy, ako napríklad Tineke, potrebujú silnejšie svetlo.

Zálievka

Pred zalievaním vždy vopchajte prst do pôdy a a skontrolujte, či sú vrchné 3 cm suché, ak áno, poriadne rastlinu zalejte. V lete budete zalievať približne raz týždenne, v jeseni a zime každý druhý týždeň.

Substrát

Ficus elastica obľubuje ľahkú a priepustnú pôdu. Zmiešajte substrát pre izbové rastliny s perlitom alebo orchideovou kôrou aby ste mu pridali priepustnosť a fikus bude spokojný.

Teplota

Ficus elastica je tropická rastlina, preto obľubuje celoročnú teplotu od 18 do 30°C. Je veľmi citlivý na náhle zmeny teploty ako aj na prievan či horúce radiátory. Neumiestňujte ho preto na okná, ktorými v zime vetráte.

Vlhkosť

Aj keď je kaučukovník pomerne nenáročný na vlhkosť a dokáže tolerovať aj jej nižšie hladiny, pre docielenie maximáleho rastu ho pravidelne sprejujte rozprašovačom. Prípadne môžete siahnuť aj po zvlhčovači vzduchu.

Hnojenie

V jari a lete je potrebné kaučukovník hnojiť raz mesačne tekutým hnojivom na izbové rastliny. V jeseni a zime nehnojte.

Presádzanie

Ak poskytnete kaučukovníku ideálne podmienky, je možné, že ho budete musieť presádzať každoročne. V opačnom prípade postačí približne raz za dva roky. Presádzajte až vtedy, keď začnú korene vytŕčať z drenážnych otvorov a vždy iba na jar. Pri presádzaní buďte opatrní a nepoškoďte korene. Očistite korene od starej zeminy a použite nový väčší črepník s drenážnymi otvormi. 

Rozmnožovanie figovníka kaučukového

Ficus ealstica rozmnožíte pomerne jednoducho vrcholovým odrezkom. Čistými sterilnými nožnicami odrežte aspoň 8-10 cm zo stonky. Odstráňte spodné listy tak, aby na nej ostal jeden maximálne 2 listy. Po odrezaní vypúšťa kaučukovník z rezu bielu tekutinu – kaučuk, ktorú nechajte odtiecť aspoň na 30 min. 

Následne odrezok umiestnite do vody alebo rašelinníka na teplé a svetlé miesto. Po 6-8 týždňoch by mal v dobrých podmienkach pustiť korene. Keď budú korene dlhé aspoň 5 cm, môžete ho zasadiť do črepníka.

Bežné problémy pri pestovaní

Opadávanie listov

Opadanie listov môže byť spôsobené niekoľkými nesprávnymi podmienkami. Ak je rastlina premočená, môže začať lístie opadávať. Okrem toho, ak je miestnosť príliš studená alebo je kaučukovník v prievane, môže taktiež zhadzovať lístie. 

Zalievajte iba vtedy, keď sú vrchné 3 cm pôdy úplne suché a premiestnite rastlinu mimo prievan do teplejšej miestnosti.

Stáčajúce sa listy

Stáčanie listov môže byť príznakom viacerých problémov. Ak kaučukovník nesprávne zalievate, môžu sa listy začať stáčať. Zalievajte až keď sú vrchné 3 cm pôdy úplne suché pokým voda nezačne vytekať z drenážnych otvorov. 

Ďalším dôvodom stáčania listov môže byť nízka okolitá vlhkosť. Premiestnite ficus preč od radiátora alebo okna, ktorým vetráte a zvýšte frekvenciu rozprašovania vodou, aby ste zvýšili okolitú vlhkosť.

Škodcovia

Tak ako na všetkých izbových rastlinách, aj na kaučukovníku sa môžu obajviť škodcovia. Najčastejšie sa stretnete so strapkami, vlnatkami, pavúčikmi alebo štítničkami. Ak váš kaučukovník napadli škodcovia, použite mix neemového oleja, alkoholu a saponátu. Touto zmesou utrite všetky listy z oboch strán raz týždenne po dobu 3 týždňov. Ak škodcovia nemiznú, siahnite po chemickom prípravku na škodce.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: