Caladium – Starostlivosť, rozmnožovanie a problémy

Listy caládia

Vďaka svojim rôznofarebným listom, ktoré môžu byť väčšie ako vaša ruka, sa Caladium stalo jednou z najvyhľadávanejších izbových rastlín. Kombinácia zelenej, červenej, bielej a ružovej spôsobuje, že je každý list jedinečne sfarbený. Keďže kaládium pochádza z južnej Ameriky, ide o tropickú rastlinu, ktorej sa darí v horúcom a vlhkom prostredí. Ide o mierne náročnejšiu rastlinu a ak jej nedoprajete ideálne podmienky, pravdepodobne Vám dlho nevydrží. 

Ako jej vytvoriť čo najideálnejšie podmienky na pestovanie? To sa dočítate v tomto článku.

Obsah článku:

 1. Ideálne podmienky na pestovanie kaládia
 2. Presádzanie
 3. Zimovanie
 4. Rozmnožovanie
 5. Bežné problémy

Ideálne podmienky na pestovanie kaládia

Svetlo

Caladium vyžaduje stredne silné až jasné svetlo. Dokáže tolerovať aj priame svetlo s výnimkou silného poludňajšieho slnka, ktoré listy spáli. Severné alebo východné okno je zvyčajne pre caládium najlepším miestom.

Zálievka

V rastovej sezóne zalievajte pravidelne tak, aby pôda nikdy úplne neuschla. Ak vám pôda uschne, začnú listy hnednúť a následné odumrú.

V jeseni a zime zálievku znížte, keďže rastlina zimuje. Postačí zaliať 1-2 krát mesačne.

Substrát

Caladium potrebuje dobre odvodňujúcu pôdu. Zmiešajte substrát pre izbové rastliny s perlitom a orchideovou kôrou v pomere 3:1:1. 

Teplota

Ideálna teplota pre kaládium je v rozmedzí od 20 – 30 stupňov Celzia. Čím bližšie sa viete priblížiť k hornej hranici teploty, tým lepšie bude kaládiu dariť, keďže ide o tropickú rastlinu.

Vlhkosť

Priemerná izbová vlhkosť nie je dostačujúca pre túto tropickú izbovku. Pravidelne používajte rozprašovač, prípadne siahnite po zvlhčovači vzduchu na zvýšenie vlhkosti v okolí rastliny. 

Tip: Nasypte do podmisky vrstvu kamienkov, do ktorých nalejete vodu. Takto dokážete zvýšiť okolitú vlhkosť rastliny.

Hnojenie

V rastovej sezóne hnojte kaládium 2 krát mesačne pomocou tekutého hnojiva na izbové rastliny. V chladných mesiacoch nehnojte.

Presádzanie

Presádzanie je prirodzenou súčasťou starostlivosti o rastliny. V prípade kaládia budete musieť presádzať približne každý druhý rok. Ako zistíte že je potrebné presadiť? 

Ak si všimnete, že z drenážnych otvorov vytŕčajú korienky, je najvyšší čas rastlinu presadiť do väčšieho črepníka. Presádzajte iba na jar, alebo začiatkom leta, aby sa rastlina dobre usadila. Pri presádzaní očistite korene od starého substrátu, a prezasaďte do črepníka s drenážnymi otvormi a čerstvou pôdou.

Zimovanie

Kaládium v zimných mesiacoch odumiera a sťahuje sa do hľuzy. Rastlinu nevyhadzujte. Hľuzy z pôdy vyberte, očistite a umiestnite ich na chladné a tmavé miesto. V jari ich znova zasaďte a rastlina by mala znova ožiť o produkovať nové listy.

Rozmnožovanie caládia

V prípade caládia je rozmnožovanie pomerne jednoduché. Keďže ide o hľuzovú rastlinu, dokážete ju rozmnožiť delením. Najlepším časom na rozdelenie je zima, keď rastlina zimuje a nemá listy. Hľuzy vyberiete z pôdy a rozdelíte ich. Oddelenú hľuzu v jari zasadíte do nového črepníka a vznikne tak nová rastlina.

Bežné problémy pri pestovaní Caladia

Žltnúce listy

Ak listy vášho kaládia zožltnú, môže to zapríčiniť hneď niekoľko nesprávnych podmienok:

 • Rastlina je premočená prípadne má nedostatok vody 
 • málo svetla,
 • nízka teplot v mietnosti,
 • nízka vlhkosť,
 • nedostatok živín kvôli nesprávnemu hnojeniu.

Hnednúce listy

Listy môžu hnednúť takisto z niekoľkých príčin:

 • Málo vody,
 • príliš veľa priameho slnka,
 • nedostatok vlhkosti,
 • je prehnojená.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: